fbpx

Dominikana – rajskie wakacje bez testu. Co warto zobaczyć?

Dominikana, a właściwie Republika Dominikańska – kraj położony w Archipelagu Wysp Karaibskich, zajmuje 2/3 powierzchni wyspy Haiti. Raj na ziemi i idealne miejsce na zimowe wakacje. Plantacje kawy, porastające plaże palmy, biały piasek, lazurowa woda i serdeczni tubylcy przyciągają jak magnes turystów z całego świata.

Dominikana – klimat

Dominikana leży w strefie klimatu zwrotnikowego gorącego. Teoretycznie powinno to oznaczać porę deszczową i suchą, jednak zmiany klimatyczne, jakie zachodzą na ziemi, nieco zaburzyły ten rytm. Deszcze w porze deszczowej nie padają bez przerwy, ale około godziny w ciągu dnia, co przy panujących temperaturach przyjmowane jest raczej jako dobrodziejstwo niż udręka.

Ogólnie na Dominikanie jest ciepło, średnia temperatura przez cały rok oscyluje wokół 30°C. W nocy może spaść do około 20°C. Niezmiennie ciepła pozostaje woda w oceanie, której temperatura przekracza 25°C.

Dominikana – kiedy polecieć

Teoretycznie na przychylną turystom pogodę można liczyć przez cały rok. Jest ciepło i stosunkowo sucho, nawet w porze deszczowej, które zresztą mocno różnią się od tego, co przywykliśmy nazywać deszczem. Zamiast długotrwałych umiarkowanych opadów, na Dominikanie występują gwałtowne i krótkotrwałe ulewy.

Tym, co znacząco ogranicza sezon turystyczny, są huragany. Teoretycznie pojawiają się od czerwca do listopada, ale szczyt ich występowania przypada na przełom sierpnia i września. Natomiast szczyt sezonu turystycznego na Dominikanie przypada na początek roku i wtedy najlepiej udać się na rajskie wakacje z ITAKĄ.

Dominikana – co zobaczyć

Plaże – koniecznie! To przecież dla nich udajemy się na tropikalną wyspę. Na Dominikanie plaże wysypane są białym, bardzo drobnym i miękkim piaskiem. Wiele z nich jest porośniętych palmami. Można wśród nich powiesić hamak i leżąc na nim popijać tradycyjnego drinka z palemką. Najlepsze hotele na Dominikanie zbudowano blisko plaż, więc na pewno będzie okazja się na nie przespacerować, trochę poopalać i popływać w naprawdę ciepłym oceanie. U wybrzeży Dominikany panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

Lasy tropikalne – chociaż wyspa kojarzy się z oceanem i malowniczymi plażami, nie można zapomnieć, że jej centralna część wypełniona jest typowo tropikalną roślinnością. Warto wybrać się na tropikalny trekking i przy okazji zdobyć najwyższy szczyt Dominikany – Pico Duarte. Jak na tę stosunkowo niedużą wyspę, szczyt jest dość wysoki – ma 3098 m n.p.m.

Zatoka Samana – ją warto odwiedzić na początku roku. Od stycznia do marca trwa tu sezon godowy humbaków, wielkich i pięknych ssaków morskich. Upodobały sobie wybrzeża Dominikany i co roku przypływają tu na swoje gody. W tym czasie organizowane są wycieczki statkiem z przewodnikami, można z bliska podziać zaloty humbaków.

Santo Domingo – stolica Dominikany pełna pamiątek po okresie kolonialnym. Jest nazywana najstarszym miastem Nowego Świata, w związku z czym bije kilka rekordów – pierwszy szpital, pierwsza katedra, pierwszy amerykański uniwersytet. Poza tym Santo Domingo jest po prostu pięknym miastem, pełnym kolonialnej architektury. To mała podróż w czasie i warto na chwilę opuścić plażę, by ją odbyć.

Parki Narodowe – jak na tę stosunkowo niedużą wyspę, Dominikana oferuje ich całkiem sporo. Nie bez powodu, bo na wyspie jest dużo miejsc, które warto otoczyć opieką. Na uwagę na pewno zasługuje park Isla Cabritos z jeziorem wypełnionym słoną wodą. Warto też wjechać (kolejką lub konno) na Pico Isabel de Torres obok Puerto Plata. To okazja, by zobaczyć drzewa trąbkowe i ptasi symbol Dominikany – papugi Cotica.

Dominikana w dobie pandemii

Pandemia koronawirusa zamknęła granice wielu krajów, ale nie Dominikany. Od przybywających na wyspę turystów nie wymaga się negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Nie ma też konieczności odbywania kwarantanny po przybyciu do Dominikany. Niezbędne natomiast jest wypełnienie elektronicznego formularza, w którym trzeba podać swoje dane, także dotyczące stanu zdrowia, i wygenerować kod QR, który zostanie zeskanowany podczas odprawy celnej. Środki ostrożności na Dominikanie są podobne do tych, które znamy z Polski, a więc dezynfekcja rąk, zachowanie dystansu społecznego, noszenie maseczek w miejscach publicznych. Na Dominikanie nie zamknięto restauracji. Przy stoliku można zdjąć maseczkę.

Dodaj komentarz