fbpx

Jak wydłużyć życie o 5 lat? Sprawdź swoją dietę!

Jak wydłużyć życie? Już jakiś czas temu udowodniono, że wysoka ilość kwasów omega-3 we krwi chroni przed rakiem i chorobami sercowo-naczyniowymi, a także podnosi poziom ogólnej odporności organizmu. Najnowsze badania pokazują też, że spożywanie pokarmów bogatych w omega-3 może wydłużyć życie nawet o pięć lat.

Badania przeprowadzone przez Hospital del Mar Medical Research Institute we współpracy z amerykańskim Instytutem Badań nad Kwasami Tłuszczowymi udowodniły, że odpowiednio wysoki poziom kwasów omega-3 we krwi może wskaźnikiem spodziewanej długości życia. W badaniu wykorzystano dane grupy badawczej Framingham Offspring Cohort – byli to mieszkańcy stanu Massachusetts w Stanach Zjednoczonych badani, ankietowani od 1971 r.

Wyniki badań można uważać za miarodajne – przeanalizowano w sumie 2240 osób powyżej 65 r. życia. Średnio każdy z uczestników był pod kontrolą przez okres jedenastu lat. Zdaniem naukowców, wydłużenie się życia poprzez zadbanie o właściwy poziom kwasów omega-3 można przyrównać do rzucenia palenia przez nałogowego palacza.

– Badanie wykazało, że „wysoki poziom tych kwasów we krwi, w wyniku regularnego włączania do diety tłustych ryb, wydłuża oczekiwaną długość życia o prawie pięć lat. Zwykły palacz skróci oczekiwaną długość życia o 4,7 roku, tyle samo, ile masz w nadmiarze, jeśli masz wysoki poziom kwasów omega-3 we krwi – wyjaśnił dr Aleis Sala-Vila.

Wprowadzając zatem nawet niewielkie zmiany w obrębie diety, możemy nie tylko uniknąć plagi chorób przewlekłych, ale również dożyć późniejszego wieku bez farmakologii. To, co medycyna stylu życia zalecała od dawna, w końcu znalazło potwierdzenie w danych statystycznych.

-To, co odkryliśmy, jest ważne. Potwierdza to pogląd, że niewielkie zmiany w diecie we właściwym kierunku mogą mieć znacznie silniejszy efekt, niż nam się wydaje, i nigdy nie jest za późno ani za wcześnie na wprowadzenie tych zmian – zachęcił dr Sala-Vila.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: zmianynaziemi.pl

 

 

One thought on “Jak wydłużyć życie o 5 lat? Sprawdź swoją dietę!

Dodaj komentarz