fbpx

Starzec Rowleya – co warto wiedzieć o roślinie i jej pielęgnacji?

Rośliny doniczkowe przeżywają istny renesans, bo trudno obecnie znaleźć mieszkanie, którym nie zaszczyciłyby nas swoją obecnością. Naturalne akcenty we wnętrzach to niezawodny sposób na ich ożywienie i wizualne ocieplenie. Jednym z gatunków, który cieszy się coraz większą popularnością jest Starzec Rowleya, który urzeka niesztampowym wyglądem i uniwersalnym charakterem. Za co jeszcze go kochamy i jak go odpowiednio pielęgnować? Podpowiadamy.
Starzec Rowleya – skąd pochodzi i czym się charakteryzuje?

Starzec Rowleya, czyli Senecio Rowleyanus, to roślina zaliczana do gatunku sukulentów z rodziny astrowatych. Jako miejsce jej pochodzenia wskazuje się Afrykę Południową, gdzie panują skrajnie ekstremalne warunki dla rozwoju flory. Może pojawić się wszędzie tam, gdzie występują suche, półpustynne tereny o bardzo ograniczonym dostępie do wody. To, co wyróżnia Starca Rowleya na tle podobnych gatunków roślin to forma wzrostu – jego pędy nie pną się, a zwisają lub płożą się.

Starzec Rowleya i jego oryginalne kształty

Dlaczego roślina rodem z suchych pustyń tak przypadła do gustu miłośnikom zielonych akcentów we wnętrzach z całego świata? Odpowiedź jest prosta – Senecio to prawdziwe dzieło sztuki, które zapada w pamięć i przyciąga wzrok zaraz po przekroczeniu progu salonu czy sypialni. Sukulent można bardzo łatwo rozpoznać po mięsistych liściach, które przybierają postać niewielkich kulek. Kształt ich liści nie jest dziełem przypadku – gatunek w swoim naturalnym środowisku musi jak najbardziej minimalizować powierzchnię utraty wody.  Każdy okrągły fragment rośliny posiada wąskie okienko, przez które światło dociera do jego głębszych obszarów. Stąd też wzięły się nazwy potoczne Starca – zwisający sznur pereł czy pęk korali. Więcej o kwiatach doniczkowych na https://home.morele.net/.

Starzec Rowleya – jak go pielęgnować?

Pielęgnacja Starca Zwisającego nie należy do skomplikowanych, ale trzeba pamiętać o stosowaniu się do kilku podstawowych wskazówek. Sukulent, podobnie jak inne rośliny z tego samego gatunku, lubi jasne i ciepłe stanowiska, ale nie można narażać go na bezpośrednie nasłonecznienie. Starzec preferuje półcień i tam też powinien znaleźć swoje miejsce. Jeśli chodzi o podłoże – roślina będzie prawidłowo się rozwijać, jeśli zapewnimy jej lekko wilgotną, a nawet prawie podsuszoną ziemię. Z tego względu zimą warto ograniczyć jego podlewanie, przy tym regularnie sprawdzać, czy podłoże nie utraciło swojego optymalnego poziomu wilgotności. Cenna wskazówka — pędy Starca warto od czasu do czasu delikatnie zraszać.

 

Artykuł powstał przy współpracy z https://home.morele.net/.

Dodaj komentarz