Wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów
Dziennikarze, działacze społeczni, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy oraz wiele innych grup wspólnie z leśnikami posadzą drzewa w ramach akcji „Lasy na nowe 100-lecie” obchodzonej z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów. W całej Polsce będą miały miejsce społeczne wydarzenia sadzenia drzew, gdzie każdy uczestnik otrzyma możliwość zasadzenia własnego drzewa. Jest to doskonała sposobność, by czynnie włączyć się w ochronę środowiska i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają zasoby leśne wszędzie tam, gdzie wycinają drzewa, troszcząc się o ich trwałość i różnorodność biologiczną.
Lasy stanowią dobro wspólne Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych, przynosząc polskiej gospodarce, według różnych wyliczeń, od 2 do 4% PKB. Wbrew popularnym przekonaniom działalność leśników nie ogranicza się jedynie do pozyskiwania drewna. W miejscach wycinek sadzą oni nowe pokolenia lasu lub wspierają naturalne odnowienie lasów. Co roku leśnicy sadzą około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy zainteresowani mogą włączyć się w akcję sadzenia drzew na terenie całego kraju.
– Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja «Lasy na nowe 100-lecie» to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić sobie, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas – podkreśla Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.
Odnawianie lasów priorytetem Lasów Państwowych
Każdego roku Lasy Państwowe realizują szeroko zakrojone działania z zakresu odnowień i zalesień, dzięki którym powierzchnia polskich lasów się zwiększa, a ich różnorodność gatunkowa wzrasta, co poprawia ich odporność na choroby i skutki zmian klimatycznych. Zalesienia prowadzi się głównie na terenach wcześniej nieleśnych, często kupowanych od rolników. Odnowienia zaś dotyczą obszarów, gdzie pozyskano drewno i konieczne jest wprowadzenie młodego pokolenia lasu.
Leśnicy mają ustawowy obowiązek odnowienia lasu w terminie pięciu lat, choć w praktyce nowe drzewa sadzone są znacznie szybciej. W 2024 roku odnowiono niemal 62,7 tys. ha lasów, z czego prawie 20% stanowiły odnowienia naturalne. Przed posadzeniem lasu istotne jest odpowiednie przygotowanie gleby, co podkreśla wagę łączenia nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekologicznymi.
Lasy na nowe 100-lecie
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również spotkania i rozmowy, mające na celu przybliżyć społeczeństwu znaczenie lasów dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju oraz istotę zrównoważonej gospodarki leśnej.
– W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji «Lasy na nowe 100-lecie» chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:
- Wspólne sadzenia drzew w całym kraju z udziałem różnych grup społecznych, których miejsca można znaleźć TUTAJ.
- Spotkania z leśnikami, podczas których możliwe będzie zdobycie informacji na temat gospodarowania lasami i pracy leśników.
Z powodu zróżnicowanych warunków pogodowych oraz odmiennych terminów początku wegetacji, społecznościowe sadzenia w nadleśnictwach północno-wschodniej Polski odbędą się w kwietniu. Podana mapa będzie na bieżąco aktualizowana.
Wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronach nadleśnictw oraz Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.