fbpx

Gigantyczna meduza na głębokości 900 m. Zobacz hipnotyzujące nagranie wideo

Naukowcy z Kalifornii uchwycili niedawno materiał filmowy przedstawiający jedno z najbardziej niesamowitych stworzeń morskich, żyjących w głębinach oceanicznych: jest nim Stygiomedusa gigantea, czyli gigantyczna meduza widmo.

Podczas kilkuset wypraw nurkowych w głębiny oceanu była widziana zaledwie dziewięć razy. Bezzałogowa łódź podwodna Instytutu Badań Oceanicznych Zatoki Monterrey (MBARI) napotkała niedawno to, co naukowcy opisali jako powiewającą karmazynową kurtynę i  upiornego olbrzyma.
Stworzenie, którego nazwa jest wyjątkowo adekwatna do jego wyglądu, jeszcze nigdy nie było tak dokładnie sfotografowane i sfilmowane. Ta gigantyczna meduza widmo ma głowę o średnicy blisko 1 metra i cztery długie 9-metrowe macki, które powiewają w głębinach jak kurtyna sceniczna na jakimś  abstrakcyjnym zdjęciu.

meduza

Pierwszy raz meduzę zaobserwowano w roku 1899  i od tego czasu widziano ją około stu razy. Ten rzadki gatunek żyje we wszystkich  oceanach z wyjątkiem Arktyki i zwykle można ją namierzyć między 1000 a 4000 metrów  w strefie zwanej batypelagiczną, gdzie nie dociera światło i panuje ogromne podwodne ciśnienie.

Naukowcy nie wiedzą za wiele na temat tego niesamowitego zwierzęcia, ale przypuszczają, że żywi się ono planktonem lub małymi krewetkami. Podczas tego konkretnego nurkowania łódź podwodna MBARI, zwana Doc Rickets, zauważyła małą rybę zwaną brotula, która unosiła się nad głową swojego żywiciela i krążyła wokół obszernych galaretowatych ramion.

-Szeroko otwarte wody strefy północnej oferują niewiele zakamarków, więc wiele stworzeń znajduje schronienie w galaretowatych zwierzętach, które często występują w tym środowisku – piszą naukowcy.

Wcześniej okazy głębinowe można było badać jedynie za pomocą włoków, czyli specjalnych sieci do połowu ryb (przyp.tłumacza). Mają one swoje zastosowanie w przypadku mocniejszych stworzeń, takich jak kałamarnica olbrzymia, ale galaretowate meduzy zamieniają się w sieci w niemożliwy do zidentyfikowania grzyb.

-To wideo o wysokiej rozdzielczości uchwyciło oszałamiające szczegóły wyglądu i zachowania zwierzęcia, których naukowcy nie byliby w stanie zobaczyć w przypadku okazu złapanego we włoki.

Zobaczcie niesamowity podwodny świat. Ktoś wpadł na genialny pomysł, by nałożyć na materiał filmowy złowieszczą muzykę fortepianową, która dopełnia hipnotyzujący charakter obrazu i oddaje piękno tego tajemniczego stworzenia.

Inne zadziwiające stworzenia żyjące w głębinach oceanów zostały uchwycone w pokazie slajdów TU.

 

Tutaj przeczytasz inne ciekawe materiały dotyczące podwodnego i oceanicznego świata.

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno, o podróżach, życiowych zmianach i języku angielskim.

Źródło: goodnewsnetwork.org

Dodaj komentarz