fbpx

Konkurs na najlepsze zdjęcie przyrody w roku 2021 rozstrzygnięty!

Właśnie ogłoszono zwycięskie zdjęcia nadesłane na konkurs World Nature Photography Awards w 2021 roku. Nagrodę główną otrzymało zdjęcie przedstawiające lamparta morskiego polującej na pingwina. Organizatorzy konkursu udostępnili zwycięskie fotografie w 14 kategoriach; niektóre z nich  prezentujemy poniżej.

Trzeba zaznaczyć, że fotografowanie dzikiej przyrody wymaga ogromnej cierpliwości i uważności. Ten jedyny, unikalny kadr, który  ostatecznie widzimy na zdjęciu to jedynie ułamek piękna, z jakim obcują profesjonalni fotografowie.  Często, zanim nastąpi ten decydujący pstryk, oczekiwanie na niego wymaga wielu godzin, dni, a nawet miesięcy.

Tytuł fotografa roku World Nature Photography  ( Najlepsze Zdjęcie Przyrody w 2021) otrzymał Amos Nachoum za zdjęcie: „Zmierzyć się z rzeczywistością” (ang. Facing reality). Na zdjęciu widzimy  lamparta morskiego ( drapieżnik morski z rodziny fokowatych), który poluje na pingwina białobrewego. Zanim Amos zdołał uchwycić moment wyruszenia zwierzęcia na żer, czekał na arktycznej wyspie przez wiele godzin. (patrz zdjęcie główne)

Oto kilka zwycięskich fotografii w innych kategoriach.

 1. Portret rodzinny
  portret rodzinny
  Pierwsze miejsce w kategorii „portret rodzinny” otrzymał Tom Vierus z Fidżi. Na zdjęciu dwa młode makaki krabożerne, które wtulone są w objęcia matki.

   

 2. Kategoria „Zwierzęta w swoim środowisku”
  konkurs world nature photo
  Pierwsze miejsce w tej kategorii  zajął  Thomas Vijayan z Kanady. Zdjęcie przedstawia dorosłego orangutana, który  stoi w rzece i patrzy wprost w obiektyw aparatu.

   

 3.  Kategoria: „Bezkręgowce”.
mrówki
Autorem zdjęcia jest Chin Leong Teo z Singapuru. Na zdjęciu widać trzy wścieklice zwyczajne, które pomagają sobie wzajemnie przejść z jednego kamienia na drugi, tworząc „mrówczy most”.

4.  Kategoria: „Płazy i gady”.

żaba
Pierwsze miejsce przyznano fotografowi Shayne Kaye z Kanady. Zdjęcie przedstawia rzekotkę królewską, wygrzewającą się w słoneczny dzień na pyłkowinie.

Wszystkie pozostałe fotografie i zwycięzców konkursu w poszczególnych kategoriach zobaczysz TU. 

 

Źródło: Strona konkursu i National Geographic Polska

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

Dodaj komentarz