fbpx

Wydaje Ci się, że czas płynie szybciej? Badacze wyjaśniają to zjawisko

Czy 30-tce czas płynie szybciej? To złudzenie, które zostało nazwane przez psychologów „efektem nowości”. Badacze zapewniają jednak, że można temu zaradzić i wrócić do świeżego przeżywania chwili.

Prawdopodobnie wielu z was zastanawia się, jak to jest możliwe, że w miarę upływu lat trudno oprzeć się wrażeniu, że czas płynie coraz szybciej. Czy to kwestia natłoku obowiązków lub permanentnego zmęczenia? A może młodzi ludzi inaczej doświadczają „tu i teraz” niż osoby dorosłe? Okazuje się, że odpowiedzią może być „efekt nowości”.

Badacze twierdzą, że osoby młode, czyli między 15 a 30 r.ż. inaczej przeżywają zjawiska – wiele z nich wydarza się po prostu raz pierwszy – pierwsza miłość, pierwsza jazda samochodem, pierwsza podróż, pierwsza praca. „Efekt nowości” (tak badacze nazwali ów stan doświadczania nowych zjawisk) sprawia, że lepiej zapamiętujemy czas, który mu towarzyszy – bo generuje dużo intensywnym emocji. Wszystko, czego doświadczamy po raz pierwszy jest ważne, ma duży ładunek emocjonalny, a przez to sprawia wrażenie, wydłużania się w czasie. Kiedy po latach, niejako przypadkiem przywołujemy dane wspomnienia z okresu dzieciństwa lub młodości (tzw. efekt reminiscencji), widzimy ów wspomniany czas, jako ten, który płynął wolniej. Jak opisała to Claudia Hammond, wykładowczyni psychologii na Boston University w Londynie, autorka książki „Time warped”:

Efekt nowości ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie czasu. Kiedy tych „pierwszych razów” jest w naszym życiu mniej, zaczyna nam się wydawać, że płynie on coraz szybciej – wyjaśniła.

A więc – jak mówią psychologowie – to nie czas płynie szybciej, ale nasze przeżywanie czasu jest inne – mniej uważne. Z każdym rokiem doświadczamy coraz mniej intensywnych, ekscytujących czy nowych zjawisk i gubimy naszą uważność pośród codziennych i rutynowych obowiązków. Dobra wiadomość jest taka, że można do tego wrócić. Jednym z pomocnych narzędzi będzie mindfulness, czy praktyka świadomego bycia; a także odważanie się na nowe – doświadczanie rzeczy po raz pierwszy, które dla mózgu będą jednocześnie zabawą i stymulującą nauką. Oczywiście nie muszą to być wielkie „pierwsze razy” – równie dobrze mogą to być proste wybory – takie jak pojechanie nową drogą do pracy.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: businessinsider.com.pl

2 thoughts on “Wydaje Ci się, że czas płynie szybciej? Badacze wyjaśniają to zjawisko

Dodaj komentarz