fbpx

Sylwester — najtrudniejsza noc. Jak pomóc naszym zwierzętom?

Zwierzęta mają o wiele bardziej czuły słuch niż ludzie. Wybuch fajerwerków, czy głośną muzykę odczuwają jako ból fizyczny. Jak pomóc naszym pupilom w Sylwestra? Jest na to kilka sposobów.

Aby zapewnić zwierzętom jak największy komfort, warto zasunąć wszystkie rolety czy żaluzje, oraz szczelnie domknąć wszystkie okna. Takie działanie ograniczy hałas z zewnątrz. Warto również przenieść legowisko pupila w jego ulubione bądź po prostu zaciszne miejsce. Zdarza się dość często, że zwierzęta same wybierają takie miejsce, np. łazienkę czy garderobę. Czują się tam bezpiecznie, odcięte od wybuchów fajerwerków i głośnej sylwestrowej muzyki.

Doskonałym pomysłem jest zapewnienie psu zajęcia na ta długą, pełną stresu noc. Może to być duża kość, czy nowa zabawka.

Zwierzętom, które naprawdę źle znoszą odgłosy fajerwerków, podczas tej szczególnie trudnej nocy można podać specjalne preparaty uspokajające i wyciszające. Preparaty te sprzyjają poprawie nastroju i zmniejszają niepokój. Jednocześnie mają też działanie wspomagające przy nadmiernej agresji, przy zaburzeniach lekowych, nadpobudliwości, a także podczas zjawisk pogodowych takich jak np. burza.

Warto pamiętać o tym, aby na ostatni wyprowadzić psa, zanim zaczną się huczne imprezy. Nie spuszczajmy czworonoga ze smyczy, gdyż może być zdezorientowany i zagubiony.

Nie warto także zabierać psa na publiczne zabawy sylwestrowe. Pozwólmy przeżyć tę noc naszym ukochanym zwierzętom w spokoju.

Najlepsze co można zrobić, nawet jeśli nie posiada się psa czy kota, to nie strzelać z fajerwerków.

Dodaj komentarz