Siedem nawyków, które zmniejszają ryzyko demencji

Demencja i inne choroby neurodegeneracyjne z każdym rokiem stanowią coraz większy problem, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Przybywa osób, u których wykrywane są takie schorzenia, dlatego naukowcy ciągle badają ich przyczyny i starają się znaleźć skuteczne metody zapobiegania. Okazuje się, że istnieje siedem prostych nawyków, które pomagają ograniczyć ryzyko zachorowania na demencję.

Wyniki amerykańskich badań opublikowane w czasopiśmie JAMA Network Open potwierdziły, że istnieje silny związek między stanem naszego serca a zdrowiem mózgu. Im lepiej działa serce, tym lepiej funkcjonuje mózg. Warto więc zadbać o siedem zdrowych nawyków, które wspierają układ krążenia i pomagają zapobiegać nie tylko chorobom serca, ale także demencji.

W badaniu udział wzięło prawie 11 tysięcy kobiet i mężczyzn w średnim wieku około 73 lat.

Siedem zasad zdrowego serca

Uczestnicy badania pytani byli nie tylko o swój stan zdrowia, ale także o aktywność umysłową, taką jak czytanie książek, pisanie listów, chodzenie do biblioteki czy gry logiczne. Każdy uczestnik był też oceniany według siedmiu nawyków sprzyjających zdrowemu sercu:

  • zdrowa dieta,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • prawidłowa masa ciała,
  • unikanie papierosów,
  • kontrolowanie ciśnienia krwi,
  • kontrolowanie cholesterolu,
  • kontrolowanie poziomu cukru we krwi.

Po przeanalizowaniu wszystkich danych naukowcy potwierdzili, że stosowanie zdrowej diety, regularne ćwiczenia, utrzymanie właściwej wagi oraz kontrolowanie poziomu ciśnienia, cukru i cholesterolu, a także unikanie papierosów skutecznie obniżają ryzyko wystąpienia demencji.

Zdrowe serce, zdrowy mózg

U osób, które dbały o swoje serce zgodnie z tymi zasadami, zaobserwowano niższe poziomy biomarkerów wskazujących na rozwój chorób neurodegeneracyjnych – informuje serwis Eating Well.

Wyniki te potwierdzają, że styl życia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Regularny ruch, dobre odżywianie i unikanie szkodliwych substancji poprawiają wagę ciała, regulują ciśnienie krwi i obniżają cholesterol. Z kolei zbyt wysoki cholesterol, nadciśnienie lub otyłość bardzo szkodzą sercu, a chore serce może prowadzić do rozwoju demencji.

Jak podaje Serwis Zdrowie, niewydolność serca zwiększa ryzyko zachorowania na demencję aż dwukrotnie, a migotanie przedsionków i choroba wieńcowa podnoszą to ryzyko o 40 procent.

Dodaj komentarz