fbpx

IKEA zainwestuje 200 mln euro w zieloną energię i sadzenie lasów

Szwedzki koncern IKEA poinformował, że chce zainwestować 200 mln euro w energię odnawialną i sadzenie lasów. Zarządcy tej największej na świecie sieci meblowej zapowiadają, że do 2030 chcą być neutralni klimatycznie.

Połowa z tej kwoty ma być przeznaczona na wsparcie bezpośrednich dostawców IKEI w przejściu na energię odnawialną, a kolejne 100 mln na ponowne zalesianie oraz ochronę lasów – informuje agencja Reutera. Inwestycje w lasy prawdopodobnie skupią się na regionach tropikalnych i subtropikalnych, gdzie degradacja lasów jest najbardziej dotkliwa.

Najnowsze inwestycje są częścią planu zmierzającego do  przekształcenia koncernu w firmę przyjazną dla klimatu. IKEA planuje do 2030 r. ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, tak by stać się firmą całkowicie neutralną klimatycznie.

Inwestycje mają być skierowane do około tysiąca bezpośrednich dostawców szwedzkiej sieci i zostaną przeznaczone między innymi na: ogrzewanie, chłodzenie oraz wytwarzanie energii – informuje The Guardian.

We wrześniu Ingka Group, która jest właścicielem większości sklepów IKEA, zobowiązała się, że do końca 2019 roku wyprodukuje tyle energii odnawialnej ile zużywa. Pierwotnie koncern zapowiadał, że osiągnie ten cel do końca 2020 roku.

Koncern IKEA posiada 274 sklepów w 30 krajach na całym świecie. W ciągu ostatnich 10 lat firma zainwestowała niemal 2,5 mld euro w energię odnawialną. Posadziła także ponad 26 tys. hektarów lasów, głównie w USA i na Litwie.

Źródło: The Guardian

Dodaj komentarz