fbpx

Studenci z Krakowa najlepsi na świecie. Zwyciężyli w zawodach w USA

Zespół AGH Space Systems triumfował w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich – University Rover Challenge. Rywalizacja była zacięta – drużyna z AGH wyprzedziła zeszłorocznych mistrzów o zaledwie jeden punkt. W finale zmagań uczestniczyło 38 najlepszych studenckich zespołów spośród 102 zgłoszonych z całego świata.

URC to prestiżowy konkurs łazików marsjańskich, który odbył się w pierwszy weekend czerwca na terenie Mars Desert Research Station w Utah, USA. Zawody obejmują różnorodne zadania symulujące rzeczywiste wyzwania, przed którymi stają marsjańskie łaziki.

W tegorocznych finałach uczestniczyło 38 zespołów z 10 krajów: Australii, Bangladeszu, Kanady, Kolumbii, Japonii, Indii, Meksyku, Polski, Turcji i USA.

Studenckie zespoły rywalizowały w czterech misjach, z których każda odpowiadała zadaniom łazika marsjańskiego podczas rzeczywistych misji międzyplanetarnych.

W Science Mission łazik miał pobrać próbki gleby i skał za pomocą wiertła, a następnie analizować je pod kątem oznak życia w mobilnym laboratorium chemicznym na robocie. Zespoły przedstawiały swoje hipotezy badawcze, metodologię oraz odpowiadały na pytania związane z misjami marsjańskimi, astrobiologią i planetologią.

Equipment Servicing Mission testowała precyzję manipulatora łazika i jego operatorów. Misja polegała na przeprowadzeniu operacji manualnych na panelu oraz dostarczeniu skrzynki w wyznaczone miejsce, co miało wykazać, czy łazik może zastąpić astronautę podczas napraw.

Autonomous Navigation Mission polegała na autonomicznym pokonaniu trudnego terenu marsjańskiego, bez wsparcia operatorów. Łazik miał zbliżyć się do siedmiu celów na określoną odległość, zatrzymać się i zasygnalizować przyjazd.

W Extreme Delivery Mission łazik musiał znaleźć i przetransportować określone przedmioty oraz narzędzia przez trudny teren, co sprawdzało sprawność operatorów i wytrzymałość mechanizmu pojazdu.

Podczas trzydniowych zawodów drużyny prezentowały swoje rozwiązania, które oceniano pod różnymi kryteriami. Zespół AGH Space System z Krakowa osiągnął najlepszy wynik, zdobywając 392,76 pkt.

Zwycięzcy zawodów w USA nie pierwszy raz triumfowali. Studenci AGH niedawno zwyciężyli również w European Rover Challenge w Kielcach, które odbyły się we wrześniu 2023 r. Była to IX edycja zawodów łazików marsjańskich.

Dodaj komentarz