fbpx

W Indiach odkryto nietypowego, żółtego żółwia

Indyjska Służba Leśna już po raz drugi w tym miesiącu natrafiła na żółwia szylkretowego w nietypowym kolorze. Podczas gdy inne osobniki z tego gatunku są brązowe, znaleziony osobnik wyróżnia sięjaskrawo żółtym kolorem. Przypuszcza się, że przyczyną tego zjawiska jest brak pigmentacji ciała zwierzęcia.

Żółw szylkretowy jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem żółwia wodnego w Azji Południowej. Osobniki o nietypowej, żółtej barwie spotykano kilkakrotnie na południu tego kontynentu. Zazwyczaj żólwie te są brązowe z żółtymi plamami i kremowo-białym spodem.

Żółtego żółwia schwytano m.in. w tym roku w Odisha na wschodzie Indii. Kiedy wiadomość obiegła Twittera, jeden z biologów indyjskich przyznał, że w 2019 roku sam znalazł trzy takie okazy.
Mimo że zdarzają się żółwie o żółtej barwie, to nie wiele jest badań nad tym zjawiskiem. Przyczyną nietypowej barwy może być brak pigmentacji ciała, czyli zjawisko podobne do albinizmu.

Żółwie te nie są jednak całkowicie białe, bo żółte pigmenty są w stanie przetrwać i zdominować proces pigmentacji. Jak podaje sciencealert.com, zjawisko to nazywa się leucyzmem.
Eksperci uważają, że żółwie o nietypowej barwie w swoim naturalnym środowisku są narażone na niebezpieczeństwo.

Kolor utrudnia im zakamuflowanie się w wodzie i ukrycie przed niebezpieczeństwem.

Źródło: sciencealert.com

Dodaj komentarz