fbpx

Zapamiętaj tych 5 imion. To najstarsze drzewa na świecie!

Są najstarszymi organizmami drzewnymi na świecie, a niektóre z nich pamiętają nawet epokę brązu. Lokalizacja niektórych drzew-olbrzymów owiana jest tajemnicą – wszystko z powodu bezpieczeństwa.

„Matuzalema”

Choć Polska może pochwalić się kilkoma okazami starych drzew, których wiek datuje się na kilkaset lat i więcej – a jedno z nich – cis z woj. dolnośląskiego ma nawet 1,3 tys. lat, to Stany Zjednoczone są pod tym względem absolutnym rekordzistą. W Ameryce rośnie co najmniej kilka wiekowych sekwoi i topól, które pamiętają czasy brązu. Sprzyjają temu klimat, wyjątkowe warunki glebowe i… brak oficjalnych informacji turystycznych. Jednym drzew olbrzymów jestMatuzalema” – najstarszy żywy organizm na Ziemi. Choć trudno w to uwierzyć, rozłożysta „Matuzalema” liczy sobie aż 5 tys. lat. Rośnie w Górach Białych w Kalifornii, a dostęp do niej jest chroniony przez leśników – jego lokalizacja owiana jest wieloletnią tajemnicą.

„Generał”

Kolejnym drzewem, które zyskało status „supergwiazdy” to „Generał Sherman” – olbrzymia sekwoja, która rośnie w kalifornijskim Parku Narodowym Sekwoi. Ten celebryta ma 1487m3, 84m wysokości, 8m średnicy pnia i waży ok. 1200 ton. Zdaniem przyrodników jego miąższość jest tak duża, że można porównać ją do ogólnej masy świerka z obszaru o wielkości hektara. „Generał Sherman” w przeciwieństwie do „Matuzalemy” nie ukrywa się przed okiem ciekawskich turystów. Odwiedziny sekwoi są dozwolone – w pobliżu drzewa można się sfotografować, posiedzieć na ławce, czy wypić kawę.


„Prezydent”

Amerykanie ukochali nadawanie nietypowych imion drzewom. Sekwoja „Prezydent” ma 75m wysokości, a średnica jego pnia u podstawy osiąga 8m. Mała ciekawostka – wierzchołek drzewa jest martwy od tysiąca lat – wszystko z powodu pioruna, który uderzył w czubek sekwoi i go spalił. Nie przeszkadza to jednak sekwoi w dalszym ciągu piąć się w górę.

„Hyperion”

A co z najwyższym drzewem na świecie? Ile wysokości może mieć? Już śpieszymy z odpowiedzią. To sekwoja o imieniu „Hyperion”, która znajduje się na obszarze Parku Narodowego Redwood w północnej Kalifornii. Drzewo mierzy 116 m wysokości, a jej objętość to 530 m3. Hyperion ma ok. 800 lat i został odnaleziony w 2006 r. przez dwójkę Amerykanów. Od tamtej pory lokalizacja najwyższego drzewa na świecie jest pilnie strzeżona przez służby leśne.

 

„Pando”

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o pewnej 43-hektarowej kolonii topoli osikowych „Pando” na Płaskowyżu Kolorado w środkowo-południowej części stanu Utah. Według badaczy, każda z topoli jest genetycznym klonem pierwszego drzewa tego gatunku sprzed co najmniej 80 tys. lat. Jest to możliwe dzięki niezwykłemu systemowi korzeniowemu. Słoje niektórych topoli z kolonii „Pando” sugerują wiek ok. 130 lat.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: twojapogoda.pl

 

 

Dodaj komentarz