fbpx

Kortyzol – hormon związany ze stresem obniża się znacząco po zaledwie 45 minutach tworzenia sztuki

Niezależnie od tego, czy jesteś Van Goghem, czy amatorem-szkicownikiem badanie Uniwersytetu Drexel wykazało, że tworzenie sztuki może znacząco zmniejszyć hormony związane ze stresem w twoim ciele.

Chociaż badacze z Drexel’s College of Nursing and Health Professions wierzyli, że wcześniejsze doświadczenia w tworzeniu sztuki mogą wzmacniać efekty ograniczające stres, ich badanie wykazało, że wszyscy wydają się odnosić równe korzyści.

W badaniu 39 dorosłych osób w wieku od 18 do 59 lat zostało zaproszonych do udziału w 45 minutach tworzenia sztuki. Poziomy kortyzolu były badane przed i po eksperymencie.

Materiały dostępne dla uczestników obejmowały markery i papier, modelinę oraz materiały kolażowe. Nie podano żadnych wskazówek, a każdy uczestnik mógł użyć dowolnego z materiałów, które wybrał, aby stworzyć dowolne dzieło sztuki. W trakcie zajęć obecny był specjalista arteterapii, który miał pomóc, gdyby uczestnik o to poprosił.

Spośród osób, które wzięły udział w badaniu, prawie połowa zgłosiła, że ​​ma ograniczone doświadczenie jeśli chodzi o jakiekolwiek zdolności manualne.

Naukowcy odkryli, że u 75 procent uczestników poziom kortyzolu obniżył się podczas 45 minut tworzenia sztuki. I chociaż było trochę zmian w poziomie obniżonych poziomów kortyzolu, nie było korelacji pomiędzy doświadczeniami z przeszłości a niższymi poziomami.

Pisemne relacje z ich doświadczeń ujawniły później, jak czuli się sami uczestnicy.

“To było bardzo relaksujące” – napisał jeden z nich. “Po około pięciu minutach czułem się mniej niespokojny.  Moja mentalna obsesja na punkcie terminów cczy rzeczy, które miałem zrobić znacznie się obniżyła. To doświadczenia pozwoliło mi spojrzeć na świat z innej perspektywy. ”

“To było zaskakujące, a równocześnie wcale nie było” – powiedziała Girija Kaimal, EdD, adiunkt w dziedzinie terapii sztuką. “Nie było to zaskakujące, ponieważ to jest kluczowy wyznacznik w terapii sztuką: każdy jest kreatywny i może być ekspresyjny w sztukach wizualnych podczas pracy we wspierającym otoczeniu. To powiedziawszy, spodziewałam się, że być może efekty będą silniejsze dla osób z wcześniejszym doświadczeniem artystycznym …ale tak nie było”.

Źródło: psypost.org

Dodaj komentarz