fbpx

Eko-rozwiązanie z Wiednia, dzięki niemu, w ciągu miesiąca do kosza trafiło milion jednorazowych kubków mniej

Pilotażowy program systemu zwrotu kubków do kawy wielokrotnego użytku rozpoczęty został w połowie stycznia. Jego efekty dają dużo do myślenia! Dzięki nowemu rozwiązaniu, w ciągu miesiąca do kosza trafiło o blisko milion jednorazowych kubków mniej.
Pomysł jest prosty. W miejscach publicznych postawiono specjalne automaty, które przyjmują zużyte kubki po kawie. Pojemniki są wielorazowe, i mogą być użyte nawet 500 razy.
Kawę kupujemy w jednym ze sklepów partnerskich. Otrzymujemy ją w tzw. „myCoffeeCup”, czyli kubku wielokrotnego użytku. Kiedy ją wypijemy, pojemnik zwracamy do kawiarni, lub wrzucamy do specjalnego automatu. Dzięki temu, dostajemy 1 Euro, w formie bonu lub w formie cyfrowej, na zainstalowanej w telefonie aplikacji. Bon można wymienić na kolejny kubek kawy lub inny towar.

Statystycznie, przeciętny czas korzystania z kubka jednorazowego wynosi około 15 minut, po czym staje się on odpadkiem.

Szacuje się, że co roku – tylko w austriackiej stolicy – po wypiciu „szybkiej kawy”, do kosza trafia 84 mln kubków jednorazowego użytku. Zastąpienie ich przyjaznymi dla środowiska kubkami wielokrotnego użytku może uratować ponad 1344 świerków w ciągu roku, a jednocześnie zaoszczędzić roczne zapotrzebowanie energetyczne około 2500 gospodarstw domowych.

Źródło: mycoffeecup.at

Dodaj komentarz