fbpx

Zioła zebrane w czerwcu mają największą moc leczniczą

Czerwcowe słońce coraz dłużej wędruje po niebie, intensywniej zasilając dojrzewające rośliny swoją energią. Powoduje to, że w tym miesiącu, zioła lecznicze mają ponoć największą moc.

Z 21 na 22 czerwca przypada najkrótsza noc w roku. Tradycja mówi, że jest to przejście w czas światła i oczyszczenia. Noc świętojańska i dawne święto zwane „Nocą Kupały”, to czas kiedy łączą się żywioły i jednoczą przeciwieństwa. Rozejm zawierają ogień i woda, światłość i ciemność, a kobiecość i męskość łączą się w jedno. W tym czasie ład i chaos zamierają w miłosnym uścisku.

Według wierzeń, najkrótsza noc w roku to czas szczególny. Zebrane wtedy zioła mają szczególną moc uzdrawiającą, którą można wyleczyć niemal każdą przypadłość. Oczywiście, rośliny muszą być zebrane własnoręcznie.

Wraz z nadejściem lata kwitnie wiele cudownych roślin. Gdy starannie je zbierzemy i ususzymy, zachowają one kolor, smak i aromat przez kolejny rok. Te kupione w sklepach zielarskich, prezentują się przy nich mizernie, wyglądem przypominając wysuszone siano.

Warto wykorzystać więc bogactwo przyrody, szczególnie w czerwcu, kiedy to łąki, pola, lasy i ogrody są bezcenną apteką natury.

Jakie zioła warto zebrać w czerwcu?

Nie sposób wymienić wszystkich ziół i roślin leczniczych, które można zbierać w tym miesiącu, gdyż jest ich zbyt wiele. Poniżej przedstawiamy te najłatwiejsze do rozpoznania i najbardziej przydatne:

Lipa
Pod koniec czerwca zakwita lipa. Kwiaty zbieramy po zakwitnięciu. Przydadzą się do herbatek napotnych, przeciw przeziębieniom i gorączce. Najprościej jest ususzyć, można zrobić pyszny lipowy syrop z miodem i cytryną do słoiczków na zimę.

Rumianek


Wzmocni ciało i ducha. Pierwsza pomoc w domowej apteczce na problemy trawienne, wątrobę, problemy skórne. Rumianek można pomylić z 3 innymi ziołami – złocieniem, maruną i rumianem ale poznamy go bardzo intensywnym zapachu i wybrzuszonych kwiatostanach.  Do suszenia zbieramy całe kwiaty. Przepisy i zastosowanie: Rumianek

Dziurawiec


Nazywany świętojańskim zielem bo najwięcej mocy zachowuje zbierany na św. Jana. Zasuszony wiecheć sprawi, że radośniej spojrzymy na świat. Jest skutecznym ziołem na smutki i depresje, dla wątroby i układu trawiennego. Dziurawiec ma wszechstronne działanie.

Bylica piołun

Ziele czarownic zebrane w Noc Kupały ma magiczne właściwości. Chroni przed złym okiem, odwraca uroki i zdejmuje klątwy. Sobótkowe ognisko musiało pachnieć piołunem.  Dziś wiemy, że liście i ziele piołunu zawierają substancje przeciw pasożytom i regulujące trawienie. Stosujemy w chorobach dróg żółciowych, wątroby i trzustki.

Liście poziomek
Napary z wysuszonych listków pachną poziomkowo. Pomagają w trawieniu, zaburzeniach żołądka, wątroby i śledziony. Zbieramy w czasie kwitnienia owoców i suszymy rozłożone w zacienionym, przewiewnym miejscu. Zbierając zrywamy po jednym, dwa listki z każdej roślinki by jej nie osłabiać. W ogrodach zbieramy cenne liście maliny i czarnej porzeczki bogate w przeciwutleniacze

Wrotycz


Też najlepiej zbierać i suszyć w czerwcu. Skutecznie rozprawi się z pasożytami i przyda w uporczywych dolegliwościach. Wyciągi z wrotyczu mają działanie odkażające, przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyalergiczne, żółciopędne, rozkurczowe i uspokajające.

Tatarak i łopian 

Łopian

Kłącze tataraku zbieramy od wiosny do jesieni. W czerwcu liście do kąpieli, płukanek do włosów i podkładek do pieczenia domowego chleba. Tatarak z łopianem hamuje wypadanie włosów i je wzmacnia.

Tatarak

Mięta dzika i pieprzowa

Surowiec suszymy, robimy syropy, odświeżające płyny i domowe pasty do zębów. Niezastąpione ziele na niestrawność, problemy z układem pokarmowym, migreny, bezsenność i wyczerpanie nerwowe.

Zielone orzechy włoskie
W pierwszej połowie czerwca robimy nalewki na zatrucia, problemy trawienne. Zbierany na surowiec orzech musi być miękki i soczysty. Sprawdzamy wbijając dużą igłę lub wykałaczkę w owoc – jeśli po przebiciu na wylot zacznie wyciekać sok można zbierać.

Skrzyp polny 


Cenne źródło krzemionki. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Okłady z parowanego skrzypu stosuje się w poważnych schorzeniach.

Warto posadzić w ogrodzie

Antybakteryjną szałwia, uspokajającą melisa, tymianek i macierzankę, kwiat dzikiej róży, ogórecznik. Chwasty – kurdybanek, nostrzyk, podbiał, pokrzywa i jasnota. Wiele czerwcowych ziół zbieramy  też w innych miesiącach: podbiał, bobrek trójlistny, korzeń żywokostu. Chwasty – kurdybanek, nostrzyk, podbiał, pokrzywę, jasnotę, przetacznik.

Dodaj komentarz