fbpx

Aromaterapia – czyli jak zapachy roślin wpływają na nastrój i zdrowie

Wąchanie roślin może być przyjemnym sposobem na poprawę nastroju i zdrowia. Nie każdy wie, że zapach róży zwalnia pracę serca, a woń jałowca usuwa zmęczenie. Wąchanie kwiatu jaśminu działa antydepresyjne i relaksująco. Przyroda oferuje nam całą gamę zapachów o różnym działaniu, warto poznać chociaż kilka.

Ludzie już od dawna zwrócili uwagę na zapachy, które wpływają na samopoczucie, wykorzystując te właściwości na różne sposoby. Przykładowo egipscy lekarze olejkami eterycznymi roślin leczyli depresje.

Postaw na zapach

Odpowiednia wiedza pozwoli każdemu korzystać z leczniczych właściwości roślinnych aromatów. Naturalne aromaty znajdują się wszędzie dookoła. Można rozpylać w wokół siebie olejki aromatyczne wybranego zapachu, hodować w domu pachnące kwiaty, sadzić odpowiednie rośliny w skrzynkach na oknie, balkonie lub w przydomowym ogródku.

Przez nos do mózgu

Zmysł węchu jest bardzo czułym zmysłem. Chociaż powierzchnia strefy węchowej nosa jest niewielka — bo ma zaledwie 5 cm2, ale mieści się na niej ok. 1 mln zakończeń nerwów powonienia. Aby powstał impuls, na zakończeniu nerwu węchowego powinno się znaleźć ok. 8 molekuł pachnącej substancji. Wrażenie zapachu powstaje wówczas, gdy wzbudza się równocześnie nie mniej niż 40 włókien nerwowych. Powstały impuls elektryczny przesyłany jest do ośrodka w mózgu odpowiedzialnego za emocje. Stamtąd impulsy przenoszone są włóknami nerwowymi do wyspecjalizowanych nerwów czuciowych, umożliwiających odbiór zapachów — nieprzypadkowo mówimy więc, że zapach “czujemy”.

Aromatyczne substancje, np. przeciwbólowe, działają w ten sposób, że osłabiają aktywność zakończeń nerwowych, które przekazują sygnał bólu. Olejki rozkurczowe działają podobnie na nerwy wyzwalające aktywność mięśniową. Olejek sosnowy działa skutecznie na połączenia nerwowe, rządzące układem oddechowym, dlatego jest cennym środkiem przeciwkaszlowym.

Działanie olejków eterycznych

Woń tymianku, rozmarynu i geranium podnosi ciśnienie krwi. Natomiast fitoncydy (lotne substancje o działaniu m. in. bakteriobójczym) jałowca, lawendy, szałwii, melisy obniżają je. Ale aromaty roślinne przede wszystkim wpływają na nasze samopoczucie. Mają właściwości:

  • antydepresyjne – rumianek, geranium, szałwia, bazylia, jaśmin (nie mylić z jaśminowcem), lawenda, kwiaty pomarańczy;
  • uspokajające – lawenda, kwiaty pomarańczy, rumianku, szałwii, róży, hyzopu;
  • odprężające – rozmaryn, bazylia, geranium, jałowiec, mięta, szałwia, tymianek i macierzanka;
  • pobudzające (usuwają zmęczenie umysłu i poprawiają pamięć) – zapach jałowca, sosny, bazylii, hyzopu, lawendy;
  • usprawniające myślenie – rozmaryn, lawenda, bazylia i pelargonie o pachnących liściach (w tym także geranium).
Warto wiedzieć

Flora lądowa w ciągu roku wydziela ok. 360 mln ton olejków eterycznych. Zwykle są niemal nierozpuszczalne w wodzie, a w wielu przypadkach także toksyczne dla rośliny, która je wytworzyła. Dlatego magazynowane są w roślinie w wyspecjalizowanych komórkach. Olejki eteryczne są wydzielane do atmosfery przez większość roślin zielnych, a także przez niektóre grzyby i bakterie. Ich jakość zależy od składu chemicznego lotnych substancji, zgromadzonych w różnych częściach roślin. Często w jednym olejku występuje od 100 do 300 składników.

Aromaterapia w lesie

Największe bogactwo dobroczynnych zapachów roślinnych znajdziemy wiosną i latem w lesie iglastym. Dlatego właśnie spacer po lesie działa regenerująco na organizm i dlatego warto sadzić drzewa iglaste wokół domu, a nawet na tarasie.

Zapach wydzielany przez jałowiec pospolity usuwa zmęczenie umysłowe, bezsenność, lęki, powoduje obniżenie ciśnienia krwi oraz działa antyseptycznie. Podania ludowe mówią, że dymy kadzidlane z jałowca pospolitego wypędzały złe duchy

Sosny są równie ważne w naszym otoczeniu. Ich zapach łagodzi i leczy infekcje dróg oddechowych, astmę, niweluje też ociężałość umysłową. Zapach jodły i świerka działa podobnie – też usuwa zmęczenie.

Aromaterapia kwiatowa

Zapach azalii  wzmacnia nerwy, uspokaja i daje radość, natomiast róży — zwalnia pracę serca, działa uspokajająco, przeciwdepresyjnie, usuwa stres i stany lękowe. Godne polecenia są pelargonie o wonnych liściach. Ich zapach działa odprężająco i antydepresyjnie, zmniejsza napięcia i stany lękowe.

Białe kwiaty jaśminowca wonnego wydzielają intensywny, odurzający zapach, który działa antydepresyjnie i lekko narkotyzująco. Podobnie jak jaśmin lekarski (kwitnie od wczesnego lata do jesieni). Jego zapach relaksuje i działa stymulująco, może jednak być zbyt intensywny dla małych dzieci.

W domu stężenie olejków jest większe niż w ogrodzie, dlatego najlepsze rośliny pachnące dla najmłodszych to lawenda i rumianek. Dobra do uprawy w domu jest też pomarańcza. Ma białe kwiaty, a ich zapach pomaga w koncentracji, zmniejsza tremę oraz lęk, wprowadza w dobry nastrój.

2 thoughts on “Aromaterapia – czyli jak zapachy roślin wpływają na nastrój i zdrowie

Dodaj komentarz