fbpx

W Kamieniu Pomorskim znaleziono złoty dukat sprzed kilkuset lat

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej z entuzjazmem ogłosiło dodanie do swoich kolekcji niezwykłego artefaktu — złotego dukata z Niderlandów, datowanego na rok 1777. Ten cenny przedmiot został odnaleziony w Kamieniu Pomorskim, malowniczym mieście usytuowanym przy Zalewie Kamieńskim w województwie zachodniopomorskim, niedaleko wybrzeża Bałtyku.

Miejsce to, znane z legendarnego spotkania księcia Bolesława Krzywoustego z flotą Pomorzan w 1121 roku, wyróżnia się obecnością imponującego głazu narzutowego w Zalewie Kamieńskim. Kamień Pomorski, będąc jednym z najstarszych miast w regionie, regularnie dostarcza materiałów archeologicznych, jednak ostatnie odkrycie wyróżnia się na ich tle.

Odkrycie zgłoszone przez Macieja Ruzika z Trzebieszewa, który wraz ze Stowarzyszeniem im. Św. Korduli przeprowadzał poszukiwania,  zaskoczyło wszystkich swoją rangą.

– Emocje są tak duże, że mimo iż było to wczoraj, jeszcze teraz czuję, jak całe ciało przeszywają dreszcze – relacjonował Maciej Ruzik.

Pochodzenie monety

Moneta, wybita w okresie istnienia Republiki Zjednoczonych Prowincji Niderlandzkich (1581–1795), która składa się z siedmiu protestanckich prowincji północnych. Jej wymiary — średnica 21,5 mm i grubość 0,5 mm — sprawiają, że jest znacznie cieńsza niż współczesne 50-groszówki. Awers przedstawia rycerza z mieczem i pękiem strzał, otoczony datą i łacińskim napisem, który można przetłumaczyć jako “Z małych rzeczy, w zgodzie, wyrastają wielkie”. Na rewersie znajdują się odniesienia do monetarnego systemu i praw, z których każdy element ma swoje znaczenie historyczne.

Znaczenie odkrycia

To odkrycie nie tylko wzbogaca kolekcję Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, ale również rzuca światło na historyczne powiązania między Pomorzem Zachodnim a szerokim światem. Ciekawostką jest fakt, że podczas powstania listopadowego polski rząd emitował podobne monety, co podkreśla ich znaczenie w kontekście europejskim.

Muzeum planuje zwrócić się do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie o nagrodę za to odkrycie, co jeszcze bardziej podnosi jego wartość. Nie jest to pierwsze takie znalezisko w Kamieniu Pomorskim, co potwierdza bogatą historię miasta i regionu, zachęcając do dalszych badań i poszukiwań.

Dodaj komentarz