fbpx

Ideonella sakaiensis – bakterie, które „jedzą” plastik … doskonałe rozwiązanie dla zanieczyszczonej Ziemi

Bales_of_PET_bottles_3

Niezbyt pozytywne scenariusze przewidują, że jeśli nic się nie zmieni, do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastikowych butelek niż ryb. Już teraz na całym świecie na wysypiskach śmieci zalega miliony ton plastikowych butelek, o innych odpadach z tego tworzywa nie wspominając. To jedno z poważnych zagrożeń dla środowiska naturalnego, które być może zostanie jednak zniwelowane dzięki pewnej grupie bakterii.

3211E4D100000578-3486167-Japanese_researchers_have_discovered_a_bug_that_eats_PET_offerin-a-115_1457630899591
Japońscy naukowcy odkryli szczep bakterii, które nie tylko potrafią rozłożyć plastik, ale traktują go jako swój podstawowy pokarm. Nowy rodzaj bakterii – ideonella sakaiensis – doskonale rozkładana przykład politereftalan etylenu (PET), z którego produkowane są m.in. plastikowe butelki, opakowania kosmetyków czy środków czystości.

Wstępne badania opublikowane w magazynie Science potwierdzają, że wyjątkowe bakterie mogą być wspaniałym rozwiązaniem dla Ziemi zasypanej plastikowymi śmieciami, które same w sobie rozkładają się nawet setki lat.

Trzymamy kciuki za Ideonelle Sakaiensis … choć bylibyśmy równie szczęśliwi gdyby naukowcy wprowadzili w końcu do powszechnego użytku materiał biodegradowalny, który sam ulegałby rozkładowi a przy tym był bezpieczny dla ludzi i środowiska.

Źródło: sci-news.com, dailymail.co.uk, youtube.com

Dodaj komentarz