fbpx

Ozimek volans. Największy latający gad odkryty w Polsce

15179202_1142043565903885_7702450168681702908_n

Niesamowitego odkrycia dokonali polscy naukowcy w opolskiej miejscowości Krasiejów. Okazało się bowiem, że pod ziemią w okolicach wsi znajdują się szczątki szybującego gada. Według informacji podanych przez odkrywców, odnaleziony gad był największym latającym stworzeniem w swoich czasach.

Ozimek volans, bo tak nazwano gada, którego szczątki znaleziono w Krasiejowie, z początku brany był za niesamowitą krzyżówkę węża z nietoperzem. Naukowcy nie kryli więc zdumienia, kiedy okazało się, że odkryte szczątki należą do całkowicie nieznanego dotąd gatunku.

Według badań szczątków gada, ten żył około 230 mln lat temu. Zwierzę nie było jednak wielkich rozmiarów. Całkowita długość Ozimka wynosiła 90 cm, a rozpiętość kończyn przekraczała pół metra. Zwierzę latało dzięki błonie, jaką miał rozpiętą między przednimi, a tylnymi kończynami i dalej do ogona. Charakterystyczna jest także długa i ruchliwa szyja gada.

Zwierzę należało prawdopodobnie do przodków gadów latających i było wśród zwierząt szybujących zwierzęciem największych rozmiarów. Żadne nie może się z nim równać. Dopóki nie zostanie znalezione nic większego, Ozimek może pretendować do roli króla przestworzy w okresie triasowym – tłumaczył kierownik badań, Jerzy Dzik, dyrektor Instytutu Paleobiologii PAN.

 

Czytaj więcej na pikio.pl

Foto: facebook.com/Gmina-Ozimek-dawniej

Dodaj komentarz