fbpx

Lubisz pływanie? To dobre dla twojego mózgu

Lubisz spędzać czas nad wodą? Okazuje się, że pływanie jest lepsze dla naszego mózgu niż inne sporty.

Dla wielu osób okres letni to czas, w którym można się wypływać za wszystkie czasy. Mamy dla was kolejny powód, aby zanurzyć się w wodzie. Okazuje się, że pływanie nie tylko poprawia kondycję, giętkość ciała i koordynację ruchową, wspomaga układ oddechowy, pobudza układ krążenia i dobrze wpływa na stawy, ale również jest dobre dla naszego mózgu. Wykazano, że regularne pływanie poprawia pamięć, funkcje poznawcze, immunologiczne i nastrój. Może również pomóc w naprawie uszkodzeń spowodowanych stresem i w wytworzeniu nowych połączeń nerwowych w mózgu.

Poprawa nastroju

Mózg odpowiada za nasze funkcje poznawcze i emocje. Tymczasem pływanie może przyczyniać się do zmniejszania lęku i depresji. Do tego często nie pływamy sami, nierzadko jest to aktywność grupowa – a to łagodzi poczucie samotności.

Jako że pływanie angażuje wszystkie grupy mięśni, nasze serce musi ciężko pracować, zwiększając jednocześnie przepływ krwi w ciele, a to zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i prowadzi do powstania nowych naczyń krwionośnych. Większy przepływ krwi pomaga też w wytworzeniu endorfin, które odpowiadają za poczucie szczęścia i euforii, a także stanowią naturalny środek przeciwbólowy. Część badań, które miały pomóc naukowcom w zrozumieniu korzyści z pływania, przeprowadzono na szczurach – te gryzonie są bowiem do nas podobne pod względem genetycznym. Okazało się, że pływanie stymuluje u nich ścieżki mózgowe, tłumi stan zapalny komórek i hamuje ich śmierć, czyli apoptozę.

Naukowcy obserwują podobne wyniki poznawcze u ludzi, choć nie mają jeszcze sposobu na wizualizację apoptozy. Wśród szczurów pływających przez 60 minut dziennie przez 5 dni, badaczom udało się zaobserwować, że pływanie poprawia długo- i krótkotrwałą pamięć. Sprawdzali to, każąc gryzoniom przepłynąć labirynt. Z dnia na dzień robiły one coraz mniej błędów. Oczywiście różnice między ludźmi a szczurami nie ulegają wątpliwości, niemniej można śmiało powiedzieć, że pływanie niesie za sobą znaczne korzyści poznawcze. Dotyczy to osób w każdym wieku – także dzieci i starszych.

Źródło: theconversation.com

Dodaj komentarz