fbpx

Samoistny rezerwat przyrody w okolicach zamkniętej strefy koło Czernobyla

Katastrofa w Czernobylu z 26 kwietnia 1986 zmusiła rząd do ewakuacji okolicznej ludności. Badania radioaktywności wykazały, że strefa ta nie nadaje się do zamieszkania i nawet teraz, 30 lat po katastrofie, w dalszym ciągu jest ona zamknięta dla ludzi.

Policyjne patrole pilnują, by nikt nie wchodził do zamkniętej strefy, ale mimo to opuszczone ulice i budynki przyciągają co roku tysiące ciekawskich. Jest to niebezpieczne, ponieważ w strefie centralnej radioaktywność utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Natomiast w okolicach strefy centralnej, gdzie radioaktywność jest znacznie mniejsza, zaobserwowano bardzo ciekawe zmiany, które zaskoczyły badaczy dzikiej przyrody.

chernobyl-eagle_3464432b

30 lat braku obecności człowieka sprawiło, że natura rozwija się bez żadnych przeszkód. Obfitość pożywienia przyciągnęła dużą liczbę zwierząt roślinożernych, w tym łosie, sarny, jelenie, dziki, zające i gryzonie.

Embargoed to 1700 Monday October 5 Undated handout photo issued by the Science Media Centre of bison around Chernobyl as animals are thriving since the area was deserted by humans after the world's worst nuclear accident, a study shows. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Monday October 5, 2015. See PA story ENVIRONMENT Chernobyl. Photo credit should read: Tatyana Deryabina/Science Media Centre/PA Wire NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.

A tam, gdzie dużo roślinożerców, nie trzeba długo czekać na pojawienie się drapieżników. W strefie widziano już niedźwiedzie, wilki, lisy, a nawet rysie.

animales-chernobyl-6

Strefa zamknięta ma średnicę 30 kilometrów. Jej centrum jest bardzo niebezpieczne, ale strefa zewnętrzna wykazuje niski poziom napromieniowania.

animales-chernobyl-7

W tych okolicach już od stu lat nie widziano niedźwiedzi. Pojawiły się też dzikie konie i żubry.

Na razie nie widać, aby zwierzętom działa się krzywda z powodu napromieniowania. Zwierzęta jednak na razie zdecydowanie omijają strefę centralną.
Oczywistym jest to, że to człowiek jest odpowiedzialny za zniknięcie niektórych gatunków zwierząt z okolic Czernobyla.

Badacze rozmieścili 42 aparaty fotograficzne, które dokumentują rozwój przyrody w okolicach Czernobyla.

I jak podsumowuje Jim Smith, profesor z Uniwersytetu w Portsmouth, w strefie zamkniętej powstał samoistnie rezerwat przyrody.

Źródło: lavozdelmuro.net

Dodaj komentarz