fbpx

W Warszawie powstał pierwszy hotel dla pszczół

Hotel dla pszczół i owadów zapylających stanął właśnie na Polu Mokotowskim. To projekt organizacji Greenpeace, która postanowiła walczyć o przetrwanie tych pożytecznych owadów.

Hotel dla dziko żyjących pszczół i owadów zapylających otworzył w poniedziałek aktor Marcin Bosak. – Takich hoteli w całej Polsce chcemy postawić 99 – mówi Katarzyna Jagiełło z Greenpeace Polska. Hotel powstał dzięki środkom uzbieranym podczas trwającego od ubiegłego czwartku, nowego projektu Greenpeace na rzecz tych owadów „Adoptuj Pszczołę”.

2

Postawiony na Polu Motowskim hotel dla owadów zapylających to specjalna konstrukcja wybudowana w celu stworzenia schronienia i miejsca do rozmnażania się owadów zapylających. Konstrukcję wypełniono naturalnymi materiałami, takimi jak drewno, słoma, glina patyki, tyczki bambusowe, suche liście, pokruszone cegły i doniczki gliniane. W przeciwieństwie do tradycyjnego ula, mogą mieszkać w niej różne gatunki owadów zapylających, takie jak np. pszczoły samotnice, trzmiele i inne pszczołowate, motyle, biedronki, złotooki oraz tzw. bzygowate, czyli owady z rzędu muchówek.

3

Jak podkreśla Greenpeace owady te są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania parków i zieleni miejskiej, w której ich naturalne siedliska są coraz częściej niszczone. – Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu również zawdzięczamy pracy pszczół i owadów zapylających. Roczna wartość zapylenia oceniania jest na około 265 mld euro. To są ogromne pieniądze – przekonuje Katarzyna Jagiełło.

4

Do kampanii przyłączają się znani aktorzy, ludzie ze świata kultury, m.in. wspomniany wcześniej Marcin Bosak, współtwórca innej inicjatywy pszczelej tobee.pl. – Pszczoły i dzikie zapylacze, swoją ciężką pracą przy zapylaniu, od tysięcy lat pomagają nam w produkcji żywności i upiększają świat. Czas byśmy my zadbali o nie – podkreśla aktor. Do akcji „Adoptuj Pszczołę” włączył się także Zbigniew Wodecki, znany m.in. z piosenki o pszczółce Mai:

Na stronie www.adoptujpszczole.pl można dowiedzieć się więcej o kampanii prowadzonej przez Greenpeace. Można tam symbolicznie zaadaptować pszczołę. Jedna będzie kosztować 2 zł. Jak zaznacza Greenpeace każde 400 zaadoptowanych pszczół to jeden zbudowany hotel.

5

Według ekologów zjawisko wymierania pszczół miodnych i innych owadów zapylających nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku średnio 1/3 pszczół, w Europie 20 proc. (przy czym istnieją rejony, w których straty sięgają ponad 50 proc.), w Chinach są już miejsca, gdzie nie ma ich w ogóle.

Dodaj komentarz