fbpx

Ozonowanie – dezynfekcja i dezodoryzacja w jednym

Ozonowanie jest procesem polegającym na usunięciu z danego miejsca szkodliwych mikrobów lub niechcianych zapachów przy pomocy ozonu. Wykonywane jest zarówno na mniejszą skalę, w domach, pojazdach, miejscach pracy czy miejscach publicznych, jak i na skalę przemysłową.

Ozonowanie jako metoda dezynfekcji i dezodoryzacji

Ozonowanie to doskonały sposób na usunięcie zarazków oraz niechcianych zapachów czy innych substancji rozkładających się pod wpływem aktywnego tlenu. Oznacza to w praktyce, że ozon może być stosowany w naprawdę wielu sytuacjach, niekiedy dość zaskakujących.

Ozonowanie w domu oraz miejscu pracy

Usuwanie zarazków po chorobie kogoś bliskiego lub współpracownika, usuwanie niechcianych zapachów, na przykład po pożarze lub po remoncie – są to oczywiste zastosowania ozonowania. Z tej metody korzystają także zarządcy budynków oraz posiadacze pojazdów, na przykład w celu oczyszczenia instalacji klimatyzacyjnych w budynkach czy samochodach.

Ozonem odkaża się również chłodnie czy pojazdy publicznego transportu zbiorowego, a także szpitale, szkoły, domy opieki, pralnie itp. Zazwyczaj używa się do tego celu ozonatorów, rzadziej wody wysokoozonowanej.

Ozonowanie przemysłowe

Ozon stosowany jest również w celach przemysłowych, takich jak:

  • Uzdatnianie wody. Ozonu używa się zamiast chloru, ponieważ nie tylko zabija on zarazki i usuwa niechciane zapachy, lecz także niszczy różnego rodzaju zanieczyszczenia, na przykład sole żelaza, magnezu czy wapnia. Wodociągi, baseny, SPA, a nawet browary i mleczarnie; w każdym z tych miejsc korzysta się z ozonowania, zarówno w celu dezynfekcji, jak i dezodoryzacji.
  • Uzdatnianie żywności oraz półproduktów żywności. Bardzo szeroka kategoria działań, obejmująca swoim zakresem między innymi walkę z pleśnią i bakteriami na warzywach oraz owocach, dezynsekcję zbóż czy zbożowych półproduktów itp. W tym przypadku ozonowanie jest równie skuteczne, co bezpieczne, ponieważ nie wpływa negatywnie na trwałość żywności.
  • W firmach zajmujących się produkcją odzieży przemysłowe ozonowanie jest jedną z metod na oczyszczanie i wybielanie tkanin.
  • W papierniach ozonu używa się niekiedy do wybielania pulpy drzewnej, z której następnie powstaje wysokiej jakości biały papier.
  • W zakładach przemysłowych, np. hutach czy cementowniach, ozonu używa się, chociażby do oczyszczania gazów poprodukcyjnych.
  • Do tego pamiętajmy o ozonowaniu jako metodzie na badanie wytrzymałości niektórych substancji, na przykład tworzyw sztucznych.

Łatwo zatem zauważyć, że ozonowanie rzeczywiście jest bardzo szerokim pojęciem, szczególnie w przemyśle. Nic w tym dziwnego – ozon to niezwykle skuteczny utleniacz, z łatwością eliminujący zarazki lub zanieczyszczenia.

Profesjonalne ozonowanie dla każdego

Nie jest tajemnicą, że przemysłowe ozonowanie wymaga zaprojektowania oraz budowy odpowiednich instalacji dostarczających ten gaz. Tym niemniej jeżeli chcemy usunąć zarazki lub przykre zapachy z domu czy miejsca pracy, wystarczy poszukać profesjonalnej ekipy wyposażonej w ozonatory. Jeżeli dodatkowo specjaliści, których poprosimy o pomoc, mogą się pochwalić doświadczeniem i uznaniem w branży usuwania zagrożeń chemicznych oraz biologicznych, tym lepiej dla nas. Tego typu specjaliści pracują w PSG Polska.

 

Dodaj komentarz