fbpx

W Szczecinie można zjeść jedną z najlepszych pizz neapolitańskich na świecie

Mistrz pizzy, Melio Kosti, z pizzerii MonoPoli w Szczecinie, reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata Pizzy. Za swój wyrób piekarz zdobył trzecie miejsce.  Jak wspomina, sędziowie dokładnie śledzili jego postępy na każdym etapie.

— Punkty za to, jak tę pizzę wypieczesz, jak pracujesz z ciastem, jak to wszystko zaprezentujesz, no i przede wszystkim też liczył się smak. Robiłem pizzę z konfiturą z czerwonej kalabryjskiej cebuli. Bardzo fajna, słodka i zupełnie inna niż taka, którą możemy kupić w sklepie, np. polską zwykłą cebulę. Do tego była ricotta di capra fresca, czyli świeży ser kozi — mówi Melio Kosti w wywiadzie dla Radia Szczecin.

Chociaż w tym roku Melio zajął trzecie miejsce, nie zamierza zatrzymywać się na osiągniętych sukcesach. W przyszłym roku ma zamiar zdobyć pierwsze miejsce w swojej kategorii.

— Teraz marzenie o pierwszym miejscu staje się jeszcze silniejsze, więc muszę nieustannie się rozwijać i udoskonalać swoje umiejętności. Wiem też, co mogłem zrobić lepiej, aby nie brakowało mi tych 20-30 punktów – mówi mistrz pizzy.

Mistrzostwa Świata Pizzy to coroczne wydarzenie, które miało swoją premierę w 1991 roku. W tegorocznej edycji Polskę reprezentowało ośmioro kucharzy.

Źródło: Radio Szczecin

Dodaj komentarz