fbpx

Sprzedali konia i zegarek ojca, aby otworzyć studio filmowe. Jak bracia z Mazowsza podbili Hollywood?

To właśnie oni stoją za produkcją takich filmów jak “Casablanca” i “Chłopcy z ferajny”. Dzięki nim na ekrany kin trafił pierwszy film dźwiękowy – “Śpiewak z Jazzbandu”, za który zdobyli specjalnego Oscara za innowacje techniczne. Ten przełomowy moment zrewolucjonizował świat kinematografii. Chodzi o słynnych braci Warner, którzy dokładnie stulecie temu stworzyli jedną z najpotężniejszych i najbardziej rozpoznawalnych wytwórni filmowych na świecie.

Ich życiorys to wcielenie amerykańskiego marzenia. Albert, Sam, Harry i Jack to polscy imigranci pochodzenia żydowskiego, którzy jako dzieci opuścili Krasnosielc, wieś na Mazowszu, aby osiąść w Stanach Zjednoczonych. Bracia, mając niezachwiane przekonanie o swojej pasji i podążając za intuicją, zastawili rodzinne dobra: konia i zegarek ojca. To pozwoliło im zdobyć kapitał, który zainwestowali w zakup pierwszego projektora. Teraz wiadomo, że inwestycja okazała się trafna, a świat kinematografii bez wkładu rodziny Warnerów nie byłby taki, jakim go znamy.

Wytwórnia Warner Bros obchodzi 100-lecie istnienia. Jej historia stanowi inspirację dla wielu

Bracia Warner nie tylko wzbogacili świat filmu o dźwięk, ale także stworzyli pierwszą gwiazdę na czterech łapach (owczarka niemieckiego Rin Tin Tina z serialu), tchnęli życie w gatunek musicalu i zapoczątkowali modę na filmy gangsterskie. Podczas gdy na początku XX wieku przemierzali Ohio i Pensylwanię z przenośnym projektorem, przedstawiali widzom western “Napad na ekspres” w reżyserii Edwina S. Portera. W ciągu kilku lat zdobyli prawa do 200 kolejnych filmów. Przystąpili do dystrybucji oraz otwierania nowych kin i studiów filmowych, gdzie mogli nie tylko wyświetlać, ale również samodzielnie produkować nowe obrazy.

Debiutanckim pełnometrażowym filmem braci Warner był “Moje cztery lata w Niemczech”, oparty na bestsellerowej książce ambasadora Stanów Zjednoczonych na dworze cesarza Wilhelma. Produkcja zarobiła na tamte czasy ogromną kwotę 1,5 miliona dolarów.

W historii pełnej osiągnięć wytwórni pojawiły się także smutne chwile. Sam Warner przypłacił rodzinny sukces swoim życiem. Zmarł na skutek zakażenia mózgu, pogorszonego przez wyczerpanie, dzień przed premierą kluczowego dla braci filmu, wspomnianego wcześniej “Śpiewaka z Jazzbandu”.

Od wioski na Mazowszu do Ameryki. Historia braci, którzy odmienili globalną rozrywkę

W ciągu 100 lat działalności Warner Bros wytwórnia stworzyła mnóstwo filmów uwielbianych przez kolejne pokolenia. Producentom udało się przywołać do życia kultowe postaci, takie jak Harry Potter czy bohaterowie trylogii “Władca Pierścieni”, a także stworzyć zupełnie nowe, jak Brudny Harry czy animowany Królik Bugs. Lista filmowych klasyków wytwórni wydaje się nie mieć końca. To właśnie firma braci Warner odpowiada za produkcję “Deszczowej piosenki”, “Buntownika bez powodu”, “Parszywej Dwunastki”, “Lotu nad kukułczym gniazdem” oraz nowszych filmów, takich jak “Incepcja”, “Matrix”, “Diuna” czy “Elvis”. Biblioteka Warner Bros. zawiera ponad 12 tysięcy tytułów, a oprócz pojedynczych filmów, firma tworzy także całe uniwersa związane z “Władcą Pierścieni”, “Harrym Potterem” czy komiksami DC, takimi jak “Batman”, “Joker” czy “Superman”.

Dodaj komentarz