fbpx

Naukowcy wyróżnili 5 typów mózgów. Każdy inaczej odbiera i reaguje na rzeczywistość

Okazuje się, że ludzkie mózgi nie funkcjonują w taki sam sposób. Niektóre wyróżnia wzmożona aktywność w rejonach odpowiedzialnych za emocje. W innych obszary odpowiedzialne za planowanie i przewidywanie konsekwencji są mniej ukrwione. Różnią się też pod względem potrzeb i słabości.

Technika tomograficzna SPECT pozwala oglądać w trójwymiarze aktywność biologiczną dowolnego żywego organu. Przy pomocy tej metody neurobiolodzy z Kliniki Amena porównali ze sobą skany tysięcy ludzkich mózgów. Badacze skupili się na różnicach, oraz wzorcach w postaci rejonów gdzie dzieje się bardzo dużo, lub przeciwnie – jest wyjątkowo spokojnie.

– Po przeanalizowaniu 150 tys. skanów zdaliśmy sobie sprawę, że istnieją pewne powtarzalne wzorce aktywności mózgowej, które odpowiadają typom osobowości – tłumaczy dr Daniel Amen, psychiatra i neurobiolog kliniczny.

Analizy te pozwoliły badaczom wyodrębnić pięć podstawowych typów mózgu. Mają one wpływ na sposób myślenia, zachowania i odnoszenia się do innych. Okazuje się że mózgi funkcjonujące w różny sposób, mają też różne potrzeby. Służy im inna dieta, potrzebują też innych leków czy suplementów. Inaczej reagują na stymulanty i preferują inne rodzaje aktywności fizycznej. Są też podatne na inne choroby zdrowia psychicznego i wymagają innego podejścia do ich leczenia.

1. Mózg zrównoważony

Typ ten wykazuje pełny, równomierny i symetryczny przepływ krwi w większość obszarów.  Jest to jeden z najczęściej występujących rodzajów mózgu. Zrównoważony mózg odzwierciedla się zrównoważoną osobowością. Osoby tego typu są stabilne emocjonalnie, skoncentrowane i elastyczne. Nie lubią ryzyka i przestrzegają zasad, jest im tak po prostu wygodniej.

Osoby te do pracy zawsze przychodzą na czas, oraz wykonują swoje obowiązki w terminie. Dotrzymują obietnic, dobrze radzą sobie w trudnych sytuacjach. Osoby ze zrównoważonymi mózgami są skoncentrowane i zorganizowane. To dobrzy pracownicy niemal w każdej branży. Często zostają menedżerami i koordynatorami projektów. Ich relacje z innymi są zazwyczaj wolne od dramatów.

Jakie potrzeby ma taki typ mózgu? Zrównoważona dieta i regularne ćwiczenia. Suplementacja multiwitaminą, kwasami tłuszczowymi omega-3 oraz witaminą D. Szkodzi mu brak ruchu i niewłaściwe odżywianie. Fast foody, nadużywanie alkoholu, zbyt długie spędzanie czasu na kanapie, oraz godziny poświęcone mediom sopłecznościowym mogą doprowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym.

2. Mózg spontaniczny

Typ ten wyróżnia się obniżoną aktywnością w przedniej części mózgowia, w obszarze zwanym korą przedczołową (PFC). Mózg spontaniczny ciągle chce doświadczać czegoś nowego, ma szeroki zakres zainteresowań i woli robić rzeczy pod wpływem impulsu, bez ustalonego harmonogramu. Myśli nieszablonowo i wierzy, że nie obowiązują go powszechnie ustalone reguły. Zazwyczaj spóźnia się na spotkania. Organizacja nie jest jego mocną stroną, ma też słomiany zapał. Ryzykuje, a to często wpędza go w kłopoty. Spontaniczny mózg jest bardzo powszechny wśród przedsiębiorców, artystów i polityków.

Ponieważ ten typ łatwo się rozprasza i ma problemy z organizacją, może mieć trudności z wyciągnięciem swojego potencjału do maksimum. Mózg spontaniczny potrzebuje ciągłego dreszczyku emocji, więc może mieć tendencję do nadmiernego i niepotrzebnego dramatyzmu w relacjach.

Co robi dobrze takiemu mózgowi? Styl życia pobudzający aktywność kory przedczołowej, na przykład dieta wysokobiałkowa i ćwiczenia cardio. Mózg spontaniczny lubi też zieloną herbatę, żeń-szeń oraz adaptogeny, np. różeniec górski. Jest szczególnie podatny na ADHD, depresję i uzależnienia.

3. Mózg uporczywy

Mózgi tego typu mają zwiększoną aktywność w przedniej części mózgowia, w obszarze zwanym przednim zakrętem obręczy (ACG). Uporczywe mózgi lubią załatwiać sprawy od a do z. Mają silną wolę i są efektywni. Nie tolerują jednak odmowy. Rutyna pozwala im się rozwijać, ale gdy warunki nagle się zmieniają, mają problemy z przystosowaniem. Ten typ jest też kłótliwy i pamiętliwy. Uporczywy typ mózgu powszechnie występuje wśród dyrektorów operacyjnych i kierowników projektów.

Osoby te są uparte. mają tendencję do rozpamiętywania każdej kłótni, jaką kiedykolwiek mieli z partnerem.

Co robi dobrze uporczywemu mózgowi? Zdrowe węglowodany uspakajają nadmierną aktywność ACG i zwiększą poziom serotoniny. W diecie potrzebują takich produktów jak słodkie ziemniaki, ryby, jajka, orzechy, nasiona i szafran. Pomaga im też suplementacja 5-HTP. Gdy przedni zakręt obręczy mózgu jest nadaktywny, łatwo utknąć w spirali negatywnych myśli. To może prowadzić do lęków, depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (OCD).

4. Mózg wrażliwy

Typ ten ma zwiększoną aktywność w układzie limbicznym, w ośrodkach emocjonalnych mózgu. Wrażliwe mózgi cechuje wielka empatia wobec przyjaciół, rodziny, obcych i zwierząt. Głęboko porusza go muzyka, filmy i inne formy sztuki. Nie lubi brutalnych filmów oraz wszelkich przejawów nienawiści, więc stara się ich unikać. Wrażliwy mózg często miewa wahania nastroju, czuje się przytłoczony i zmaga się z natłokiem negatywnych myśli.

Wrażliwy typ mózgu jest powszechny wśród terapeutów, pracowników służby zdrowia i pracowników socjalnych, a także typów kreatywnych.

Osoby o wrażliwych mózgach lubią ciszę i spokój, hałaśliwe miejsca mogą być dla nich przytłaczające. Często poszukują doradców lub mentorów. Typ ten jest tak zestrojony z innymi, że łatwo jest mu wyczuć, kiedy partner potrzebuje bliskości, a kiedy przestrzeni. Ponieważ sam jest wrażliwy na bodźce zewnętrzne, czasami potrzebuje czasu w samotności, który pozwoli mu na doładowanie baterii. Inni często taką potrzebę izolacji odbierają jako odepchnięcie.

Co robi dobrze wrażliwemu mózgowi? Ośrodki emocjonalne mózgu można uspokajać zdrowymi tłuszczami z awokado, migdałów czy dobrej jakości łososia. Pomoże też uzupełnienie kwasów omega-3, SAMe (czyli s-adenozylometioniny) i witaminy D. Najlepsze ćwiczenia fizyczne dla tego typu to taniec i sporty zespołowe. Wysoka wrażliwość może predysponować do depresji, uzależnień i cyklicznych zaburzeń nastroju, na przykład dwubiegunówki.

5. Mózg ostrożny

Charakteryzuje go zwiększoną aktywność w centrach mózgu związanych z lękiem – takich jak jądra podstawy, kora wyspowa lub ciało migdałowate. Często mózg ten nie produkuje wystarczających ilości neuroprzekaźnika GABA. Ponieważ osoby z takim typem mózgu często odczuwają niepokój, zazwyczaj są lepiej przygotowane. Ich umysł jest ciągle zajęty. Do tego stopnia, że trudno jest im się zrelaksować. Zawsze oczekują najgorszego, a lęk przed porażką czasami uniemożliwia im dążenie do celu.

Mózg ostrożny lubi bezpieczeństwo. To jednocześnie analityczny umysł. Sprzyja stanowiskom w księgowości, nauce lub analizie danych.

Ten typ zawsze robi wszystko, co w jego mocy, aby być dobrze przygotowanym, ale nieopanowany stres i tak często przeszkadza mu w osiągnięciu maksymalnych rezultatów.
W relacjach obawia się odrzucenia i potrzebuje ciągłych zapewnień, że jest ważny, przez co może się wydawać słaby i zależny.

Co robi dobrze ostrożnemu mózgowi? Wszystko, co uspokaja ośrodki lękowe mózgu, unikanie kofeiny, alkoholu i słodyczy. Uzupełnianie diety w GABA, magnez i witaminę B6. Joga. Ludzie z tym typem mózgu często cierpią z powodu lęków i uzależnień.

Źródło: mindbodygreen.com

One thought on “Naukowcy wyróżnili 5 typów mózgów. Każdy inaczej odbiera i reaguje na rzeczywistość

 • 29 listopada 2019 at 13:14
  Permalink

  Dostrzegam tu potwierdzenie klasyfikacji osobowości Junga:

  Mózg spontaniczny -> grupa odkrywców
  Mózg uporczywy -> grupa strażników
  Mózg wrażliwy -> grupa dyplomatów
  Mózg ostrożny -> grupa analityków
  Mózg zrównoważony -> wszystkie powyższe grupy w wersji „umiarkowanej”.

  Reply

Dodaj komentarz