fbpx

Wulkan Etna daje niezwykły pokaz

Wulkan Etna wciąż zaskakuje, tym razem prezentując swój łagodniejszy charakter. Ostatnio mieszkańcy Sycylii i turyści mogą podziwiać niezwykłe zjawisko — wyrzucanie olbrzymich pierścieni gazowych w ilościach, które dotychczas nie były rejestrowane.

Etna to jeden z najwyższych i najbardziej aktywnych wulkanów w Europie, usytuowany na wschodnim wybrzeżu włoskiej Sycylii, osiągający wysokość 3357 m n.p.m.

Zazwyczaj kojarzymy go z widowiskowymi, chociaż rzadko destrukcyjnymi erupcjami. W ostatnich latach wielokrotnie mieliśmy okazję oglądać zapierające dech w piersiach obrazy — wysokie na setki metrów fontanny lawy czy unoszące się nad szczytem chmury erupcyjne.

Typowa aktywność Etny często kończyła się opadami popiołu w okolicznych miejscowościach i czasowym zamknięciem lokalnego lotniska. Jednak tym razem wulkan prezentuje swoją łagodniejszą stronę.

W ostatnich dniach — począwszy od 2 kwietnia — mieszkańcy Sycylii i turyści mogą obserwować niezwykłe widowisko. Wulkan regularnie, w dużych ilościach, wyrzuca z Krateru Południowo-Wschodniego olbrzymie pierścienie gazowe.

To zjawisko zostało dobrze udokumentowane przez internautów. Chociaż nie jest nowością dla Etny, włoski wulkanolog Boris Behncke twierdzi, że nigdy wcześniej nie miało tak spektakularnej formy.

Kilka lat temu nie była znana dokładna przyczyna powstawania pierścieni gazowych. Dopiero w 2019 roku odkryto, że zjawisko to wymaga bezwietrznej pogody i okrągłego otworu wulkanicznego o jednakowej wysokości ścian.

Gdy gorące gazy wulkaniczne zostają nagle uwolnione, przechodzą przez okrągły otwór wulkanu i unoszą się w powietrze. Tam szybko się chłodzą, kondensują i stają się widoczne, aby po chwili zniknąć.

Chociaż pierścienie gazowe nie są rzadkością w innych wulkanach na świecie, takie widowiska jak to na Etnie są wyjątkowo rzadkie.

Dodaj komentarz