Przygotuj samochód na okres jesienno-zimowy: O czym warto pamiętać?
Okres jesienno-zimowy jest dużym wyzwaniem dla naszych pojazdów. Wszechobecna wilgoć, dynamicznie zmieniające się temperatury, śnieg, sól na drodze oraz siarczyste mrozy. Te warunki potrafią skutecznie degradować nawet najnowsze pojazdy. Dlatego każdy powinien zadbać, aby odpowiednio zabezpieczyć swój samochód. Wtedy kolejne wypryski korozji, czy inne problemy techniczne nie będą niczym gra losowa, uruchamiana przez Polskie Bizzocasino, a wszystko uda się utrzymać we względnym porządku.
Przygotowaliśmy krótki poradnik, o czym warto pamiętać, zanim rozpocznie się chłodniejszy etap roku w Polsce.
Odpowiednio wcześnie zadbaj o opony
Nie czekaj na opady śniegu, żeby wymienić opony na zimowe – szczególnie jeżeli mieszkasz w terenie górzystym, gdzie zima potrafi skutecznie utrudnić poruszanie się po drogach. Mówi się, że opony na zimowe należy wymienić, kiedy temperatura spada do poziomu 7 stopni Celsjusza. W Polsce przypada to na październik lub listopad. Nie należy zwlekać, ponieważ temperatura znacząco wpływa na zachowanie mieszanek letnich, które mogą mieć wtedy znacznie niższą przyczepność – nawet kiedy warunki są względnie przystępne.
Kto kiedykolwiek poruszał się po trudniejszym terenie w starych, zużytych oponach zimowych lub jeździł na mieszankach letnich, a następnie założył nowe opony na śnieg i lód, już nigdy więcej nie będzie zwlekał. Różnica w prowadzeniu pojazdu jest kolosalna. To przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa i komfortu. Nie można zwlekać z wymianą opon.
Jeżeli opony letnie są przechowywane w domu, to warto je odpowiednio zabezpieczyć. Nie można wystawiać ich na mróz, ponieważ mieszanka gumy może ulec znaczącej degradacji. Zamiast tego warto zakupić specjalne worki, które ochronią je przed czynnikami zewnętrznymi i przechować w chłodnym garażu lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Wtedy z pewnością posłużą znacznie dłużej i zachowają swoje właściwości.
Zabezpieczenie karoserii
Nawet najbardziej zadbana karoseria z czasem ulega degradacji. Odpryski na masce, delikatne otarcia i inne niedoskonałości mogą być potencjalnym ogniskiem korozji. O ile w sezonie letnim zmoczony deszczem samochód dość szybko wysycha, to w okresie jesienno-zimowym taka wilgoć może zalegać na danym miejscu nawet kilka dni, co tworzy idealne środowisko do tworzenia się ognisk korozji. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wszechobecna sól drogowa w okresie zimy, która potęguje ten efekt.
Dlatego pod koniec lata warto dokonać szczegółowej inspekcji lakieru, aby znaleźć wszelkie niedoskonałości i odpowiednio je zabezpieczyć.
- Zabezpieczenie odprysków – można w tym celu użyć lakieru naprawczego z pędzelkiem. Wystarczy oczyścić miejsce odprysku i nałożyć lakier. Jeżeli uszkodzenie jest bardzo duże, warto udać się do specjalisty, który odmaluje dany element lub profesjonalnie go zabezpieczy.
- Ochrona lakieru – warto przed zimą odpowiednio nawoskować całą powierzchnię lakieru. Dzięki temu zostaje pokryty warstwą, która zabezpiecza go przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, a ponadto sprawia, że samochód prezentuje się znacznie lepiej. Wystarczy dokładnie umyć i osuszyć samochód. Nanieść wosk na lakier i wypolerować wszystko na połysk. Dzięki temu wosk wejdzie we wszelkie drobne zarysowania, chroniąc lakier przed powstawaniem kolejnych niedoskonałości.
Konserwacja podwozia
Podwozie samochodu jest jednym z najbardziej wrażliwych miejsc, które warto odpowiednio zabezpieczyć. Nowe samochody otrzymują powłokę fabryczną, która zabezpiecza je na kilka lat. Następnie – najlepiej podczas rutynowych prac naprawczych warto poprosić mechanika o ocenę podwozia i ewentualną aplikację nowej warstwy ochronnej. Konserwacja może być droga, ale niezwykle skutecznie zabezpiecza samochód przed występowaniem korozji i to nawet na kilka lat.
Przygotowanie wnętrza samochodu
Śnieg i wszechobecna wilgoć mogą skutecznie degenerować wnętrze pojazdu. Dlatego warto także odpowiednio zadbać o wnętrze samochodu. Sprawdź system grzewczy – czy dobrze funkcjonuje po okresie letnim oraz jak działa nawiew na wnętrze, oraz szyby, aby skutecznie je odmrażać i odparowywać.
Zaopatrz się także w zimowe dywaniki. Kilku pasażerów przy jednym przejeździe może zostawić na podłodze nawet do kilkuset mililitrów wody, która jest wchłaniana przez dywaniki samochodowe. Dlatego najlepiej wymienić te klasyczne na gumowe, które później można łatwo wyjąć, żeby wylać wodę, zostawić do osuszenia i łatwego wyczyszczenia.
Samochód będzie stał na zewnątrz? Koniecznie sprawdź stan akumulatora
Siarczyste mrozy bardzo szybko weryfikują baterie, które są zużyte. Lepiej nie dać się zaskoczyć w momencie, kiedy trzeba będzie pilnie gdzieś jechać i wcześniej sprawdzić poziom napięcia. Można to zrobić samemu z użyciem np. wielofunkcyjnego miernika lub poprosić o to mechanika. Jeżeli poziom będzie niski, to najlepiej wymienić akumulator przed zimą, aby mieć pewność, że nigdy nie zawiedzie.
Podsumowanie
Regularne sprawdzanie i konserwacja samochodu to nie tylko znacznie dłuższa żywotność pojazdu. To także znacznie lepsza prezencja i bezpieczeństwo poruszania się po drodze. Oczywiście, w samochodzie można zadbać o znacznie więcej rzeczy, ale to absolutne podstawy, które znacząco zwiększą komfort poruszania się po drogach w trudnym polskim okresie jesienno-zimowym.