Nastoletni gracze z Katowic podbijają światowe szachy
W zakończonych w brazylijskim Florianopolis Mistrzostwach Świata Juniorów w szachach w kategoriach wiekowych do 14, 16 i 18 lat, młodzi zawodnicy z Katowic osiągnęli znakomite wyniki, w tym zdobyli Mistrzostwo Świata Juniorów.
Wielkim bohaterem turnieju okazał się 13-letni Patryk Cieślak, który zdobył tytuł Mistrza Świata Juniorów w swojej grupie wiekowej. Kolejnym sukcesem było trzecie miejsce w kategorii do lat 18, które wywalczył Jan Klimkowski, a Jakub Seemann w tej samej grupie uplasował się na wysokiej, ósmej pozycji. Wszyscy trzej zawodnicy reprezentują klub Hetman GKS Katowice z dzielnicy Szopienice.
Mistrzowska droga Patryka
Dla młodego mistrza tytuł zdobyty w Brazylii to kolejny sukces w jego dynamicznej karierze. Dwa lata temu Patryk Cieślak triumfował na Mistrzostwach Europy Juniorów w szachach klasycznych w kategorii do lat 12.
Jak informuje klub Hetman GKS Katowice, Patryk dołączył do niego pod koniec 2019 roku jako początkujący szachista. Dzięki intensywnym treningom i startom w licznych turniejach szybko rozwijał swoje umiejętności. Rok 2022 był dla niego wyjątkowy – zdobył m.in. Wicemistrzostwo Polski w szachach klasycznych do lat 12, a także Mistrzostwo Polski w szachach szybkich oraz Wicemistrzostwo Polski w szachach błyskawicznych. Na arenie międzynarodowej wywalczył brązowy medal Mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych w swojej kategorii wiekowej.
Przez ponad dwa lata młody mistrz trenował pod okiem Michała Tworuszki, a od niedawna współpracuje z wybitnym arcymistrzem Danielem Sadzikowskim.
Tradycja śląskich szachów
Klub Hetman GKS Katowice, którego siedziba mieści się w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec”, istnieje od 1975 roku. Powstał z inicjatywy lokalnych miłośników szachów jako sekcja szachowa Domu Kultury.
Jednak historia szachów w Katowicach sięga znacznie wcześniej. W 1924 roku, w okresie międzywojennym, założono Śląski Związek Szachowy, który jako pierwszy w Polsce utworzył regionalny okręg szachowy. Wynikało to z dużej popularności szachów na Śląsku, gdzie traktowano je bardziej powszechnie niż w innych częściach kraju, gdzie gra była postrzegana jako rozrywka elit.
„O tym, że sportowa rywalizacja uczy i rozwija, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie w przypadku szachów, które nie tylko znakomicie rozwijają umiejętność logicznego myślenia oraz przewidywania, ale też uczą szacunku do rywala. To zawsze, niezależnie od wyniku, kształtuje charaktery młodych zawodników” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic, przy okazji XI Katowickiego Festiwalu Szachowego.