fbpx

Pierwszy w Wielkiej Brytanii “Bio-bus” napędzany odpadami z gospodarstw domowych

1

Pierwszy w Wielkiej Brytanii “Bio-bus” napędzany odpadami z gospodarstw domowych i ludzkimi odchodami, trafi do regularnego użytkowania jeszcze w tym miesiącu – podaje dziennik “Guardian”.

Autobus ten, nazywany przez Brytyjczyków pieszczotliwie “poo bus”, zasilany jest biometanem, czyli gazem, który daje się wyprodukować w bioelektrowni w wyniku fermentacji wielu surowców odnawialnych. Takimi surowcami są między innymi ścieki, odpadki spożywcze czy rolnicze.

Bio-bus będzie wykorzystywać odpady z 32 tysięcy gospodarstw domowych wzdłuż 25-kilometrowej trasy, jaką będzie podróżować. Autobus będzie napełniany w Avonmouth (przedmieścia Bristolu), gdzie znajduje się fabryka zajmująca się przetwarzaniem nieczystości na biometan.

Od 25 marca pojazd ten będzie kursować cztery dni w tygodniu; autokar jest w stanie pomieścić 40 pasażerów. Jeśli prototypowy projekt okaże się sukcesem, to First West – firma, która go stworzyła – rozważy wprowadzenie kolejnych tego typu maszyn na brytyjskie drogi.

Pojazd może przemieszczać się do 300 kilometrów na jednym zbiorniku gazu. Taką ilość biometanu można wyprodukować z odpadów wytworzonych przez około pięciu osób rocznie – zauważa “Independent”.

“Od momentu pierwszego odsłonięcia Bio-busa, które miało miejsce w ubiegłym roku, stał on się obiektem zainteresowania na całym świecie. Wprowadzenie go na brytyjskie drogi pomoże w przeprowadzeniu ważnej debaty na temat ochrony środowiska” – skomentował dyrektor firmy James Freeman.

Źródło: digitaltrends.com

Dodaj komentarz