fbpx

Skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny – jedyne zjawisko w Europie i jedno z dwóch na świecie

Na świecie są tylko dwa miejsca, gdzie dwie rzeki krzyżują się, a ich wody się nie mieszają. Jedno z nich znajduje się w Polsce, w wielkopolskim Wągrowcu, na Pałukach. Właśnie tam dwie rzeki przecinają się pod kątem prostym, a mimo to ich wody płyną dalej każda w swoją stronę.

Zwykle rzeki łączą się ze sobą w ten sposób, że jedna wpada do drugiej i zasila jej wody. Ta sytuacja jest inna – wody Wełny i Nielby prawie się ze sobą nie mieszają, co łatwo udowodnić wrzucając patyk do jednej z nich.

Zjawisko niemieszania się wód wynika zwykle z odmiennych cech fizykochemicznych (wody jednej rzeki mogą płynąć wówczas pod drugą). Może to więc być kwestia m.in. temperatury, natlenienia, odczynu pH czy obecności zanieczyszczeń, w tym związków azotu i fosforu.

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu, mimo że bardzo efektowne, nie jest jednak zjawiskiem naturalnym. Zostało stworzone podczas prac melioracyjnych w 1830 roku. Zmieniły one miejsce ujścia Nielby do Wełny, tak aby wypadało dokładnie w punkcie rozdzielania się biegu Wełny.

Rozwiązanie to zaprojektował Adalbert Schulemann z Bydgoszczy po to, żeby ochronić Wągrowiec (wówczas pod nazwą Wongrowitz) przed zalewaniem wodami powodziowymi obu rzek. Prace melioracyjne miały też na celu zapewnienie podczas suszy odpowiedniego spiętrzenia wód na Wełnie, by mógł na niej działać młyn wodny.

 

 

Czytaj więcej na: f7dobry.pl

Foto: wegrowiec.eu

 

5 thoughts on “Skrzyżowanie rzek Nielby i Wełny – jedyne zjawisko w Europie i jedno z dwóch na świecie

 • 22 kwietnia 2017 at 15:33
  Permalink

  A słyszeliście o akwedukcie w Fojutowie?

  Reply
 • 31 sierpnia 2018 at 20:16
  Permalink

  oczywiście,przepiękne miejsce,bardzo zadbane

  Reply
 • 21 czerwca 2019 at 18:32
  Permalink

  Czy ktoś wie, gdzie jest drugie takie skrzyżowanie rzek, to drugie na świecie? Dziękuję serdecznie z góry za odpowiedź!

  Reply
 • 3 lutego 2020 at 22:41
  Permalink

  to zjawisko nazywane jest bifurkacją 🙂 do dziś pamiętam <3

  Reply
  • 16 maja 2023 at 23:15
   Permalink

   W bifurkacji jedna rzeka rozdziela się na dwie płynące dalej niezależnie. Jest taka w dorzeczu Orinoko. Tu dopływają dwie i odpływają dwie. Układ koryt ma lształt krzyża.

   Reply

Dodaj komentarz