fbpx

Dzielnicowy z Gliwic opiekował się samotnym mężczyzną, gdy zmarł, zorganizował mu pogrzeb

– Teraz czasem zajdę na cmentarz i zapalę mu znicz, bo któż inny miałby to zrobić – mówi policjant.

Gdyby nie dzielnicowy, pan Piotr nie miałby się do kogo odezwać. Od lat mieszkał samotnie w bloku w Gliwicach. Były wojskowy i emerytowany górnik nie miał dzieci, a daleka rodzina nie utrzymywała z nim kontaktu.

– Znaliśmy się od lat. Pochodził z Ukrainy, kiedyś służył w wojsku. Do munduru był pierwszy, jak było jakieś święto, to zawsze się ubierał paradnie. Czasem do niego wpadłem na kawę. Pogadaliśmy, był taki szczęśliwy, mówił, że jestem dla niego lekarstwem. Nagrywałem mu piosenki ukraińskie, przynosiłem wiersze – opowiada st. sierżant Grzegorz Ballas.

Pan Piotr nagrobek postawił sobie już za życia. Wyrył napisy, zaopatrzył pomnik we własne zdjęcia i najważniejsze dla niego daty. W listopadzie ubiegłego roku w jego mieszkaniu wybuch pożar, staruszek trafił po tym wydarzeniu do ośrodka pomocy społecznej w Nowinach na Lubelszczyźnie.

– Zdziwiłem się, że tak daleko go umieścili, ale tylko tam było miejsce – mówi Ballas.

– 6 stycznia dowiedziałem się, że pan Piotr zmarł. Powiedziałem im, żeby go nie chowali na Lubelszczyźnie, bo on ma grób w gliwickiej Sośnicy. Na szczęście udało się pogrzeb zorganizować w Gliwicach. 12 stycznia Piotr spoczął tu, gdzie chciał – dodaje ze smutkiem dzielnicowy.

2 thoughts on “Dzielnicowy z Gliwic opiekował się samotnym mężczyzną, gdy zmarł, zorganizował mu pogrzeb

 • 24 stycznia 2019 at 15:18
  Permalink

  Piękna historia,ciągle uczymy się człowieczeństwa,ale daleko niektórym ludziom żeby to zrozumieć.Uznanie dla Pana policjanta.Dobra jest sporo koło nas,należy je pokazywać, nagłaśniać

  .

  Reply
 • 25 stycznia 2019 at 17:31
  Permalink

  Czyli ludzka dobroć nie ma granic, brawo Panie Grzegorzu.

  Reply

Dodaj komentarz