fbpx

Alternatywa dla antybiotyków. Powstał żel do regeneracji jelit

Hydrożel działa jak plaster na ranę oraz jako probiotyk przy stanach zapalnych jelit. Jest to nowy lek dla ludzi cierpiących na choroby: Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Uczeni z Harvard University wykorzystali szczep zmodyfikowanych genetycznie bakterii E coli, aby stworzyć hydrożel o nazwie PATCH. Prowadzone badania pokazały, że żel tak jak plaster chroni rany jelitowe i pomaga goić błonę śluzową.

Obecne metody leczenia pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit są bardzo drogie i tylko łagodzą objawy, wywołując przy tym skutki uboczne. Leki przeciwzapalne łagodzą jedynie ostre stany zapalne, ale antybiotyki niszczą korzystne bakterie występujące w jelitach.

Hydrożel PATCH oprócz zwalczania ciężkich objawów ma na celu przywracanie błony śluzowej jelit. Żel nie rozpada się w środowisku żołądka i wchodzi w interakcję ze zmienionymi chorobowo ścianami jelita.

 – Nasza metoda może być ważnym towarzyszącym lekiem dla pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit. Zmniejszy niszczące działanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych, a także ochroni przed nawrotem choroby – stwierdzili autorzy badania.

 

 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Opracowanie: Salomea

Foto ilustracyjne

Dodaj komentarz