Alternatywa dla antybiotyków. Powstał żel do regeneracji jelit
Hydrożel działa jak plaster na ranę oraz jako probiotyk przy stanach zapalnych jelit. Jest to nowy lek dla ludzi cierpiących na choroby: Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Uczeni z Harvard University wykorzystali szczep zmodyfikowanych genetycznie bakterii E coli, aby stworzyć hydrożel o nazwie PATCH. Prowadzone badania pokazały, że żel tak jak plaster chroni rany jelitowe i pomaga goić błonę śluzową.
Obecne metody leczenia pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit są bardzo drogie i tylko łagodzą objawy, wywołując przy tym skutki uboczne. Leki przeciwzapalne łagodzą jedynie ostre stany zapalne, ale antybiotyki niszczą korzystne bakterie występujące w jelitach.
Hydrożel PATCH oprócz zwalczania ciężkich objawów ma na celu przywracanie błony śluzowej jelit. Żel nie rozpada się w środowisku żołądka i wchodzi w interakcję ze zmienionymi chorobowo ścianami jelita.
– Nasza metoda może być ważnym towarzyszącym lekiem dla pacjentów z nieswoistymi zapaleniami jelit. Zmniejszy niszczące działanie antybiotyków i leków przeciwzapalnych, a także ochroni przed nawrotem choroby – stwierdzili autorzy badania.
Źródło: zmianynaziemi.pl
Opracowanie: Salomea
Foto ilustracyjne