fbpx

Jak poznać nasze pochodzenie? Podpowiadamy od czego zacząć

Któż z nas nie chciałby poznać swojej genealogicznej historii? Choć jeszcze dekadę temu poszukiwania kierowały do archiwów, urzędów czy parafii, dziś współczesna nauka pozwala poznać nasze pochodzenie w prostszy, choć znacznie ogólniejszy sposób. A ty, na którą metodę się zdecydujesz?

Różne źródła wiedzy

Informacji o naszym pochodzeniu można szukać na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest prostszy i niemal bezwysiłkowy. Wystarczy jedynie pobrać z wnętrza policzka wymaz z naszym DNA i wysłać go do laboratorium. Po kilku tygodniach otrzymamy w kopercie informacje o tym, skąd pochodzimy. Jednak dla tych, którzy szukają bardziej konkretnej wiedzy o korzeniach i przodkach, to nie wystarczy. W tym wypadku będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość a także w iście detektywistyczną dociekliwość i skierować swoje kroki ku urzędom.

Od tego zacznij

Pierwszym miejscem, do którego należy się udać, jest Urząd Stanu Cywilnego. To tam znajdują się najnowsze dane sięgające pokolenie lub dwa-trzy wstecz. Dokumenty w urzędach przechowywane są przez okres ok. 100 lat. Od momentu ich sporządzenia w przypadku aktów urodzeń oraz 80 lat od momentu ich sporządzenia w przypadku aktów małżeństw, oraz zgonów. Po upływie tego czasu księgi trafiają do właściwego archiwum.

Aby otrzymać metrykę swoich przodków, należy wykazać odpowiednie dokumenty – najlepiej takie, które zaświadczą o pokrewieństwie z daną osobą, na temat której szukamy  informacji. Po otrzymaniu właściwego dokumentu następny krok kierujemy do archiwum.

Dalsze poszukiwania

Ale uwaga. Tu należy solidnie się przygotować. Przede wszystkim zapoznaj się z inwentarzem dotyczącym interesującego cię zespołu archiwalnego. Najczęściej jest on podzielony na mniejsze jednostki, które są oznaczone odpowiednimi sygnaturami. W przypadku aktów metrykalnych jedna księga odpowiada jednej jednostce archiwalnej. Szczęśliwie, również i w tym przypadku nowoczesna technologia znacznie ułatwia poszukiwania. Wiele dokumentów z Archiwów Państwowych jest udostępnianych online na stronie Szukaj w Archiwach.

Jeśli wiesz jakich danych szukasz, tropienie on-line nie będzie żadnym problemem.

Dobrymi miejscami poszukiwań wiedzy o przodkach są diecezje i parafie. Tam znajdują się dokumenty zaświadczające o chrztach i ślubach – co bardzo często pełni uzupełnienie informacji, na temat rodziny oraz przynależności do określonej wspólnoty regionalnej i religijnej. W tym celu, podobnie jak w przypadku Urzędu Stanu Cywilnego, należy wykazać się pokrewieństwem i poprosić o udzielenie dostępu do akt.

Zarówno badania genetyczne jak i informacje o przodkach w formie dokumentów pozwolą uzupełnić drzewo genealogiczne, a także zrozumieć własną historię i pochodzenie. Wiele informacji może okazać się dużym zaskoczeniem. Tak jak w przypadku bohaterów filmu (poniżej), którzy zdecydowali się wziąć udział w badaniu genetycznym, może okazać się, że tak naprawdę u podstaw wszyscy jesteśmy tacy sami, bo łączy nas wspólne pokrewieństwo.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:
onet.pl

 

Dodaj komentarz