fbpx

Energia z fal. Tym razem wykorzysta każdy zakres ruchu

Fale oceaniczne staną się wydajnym źródłem prądu. Pływające turbiny – projekt firmy Oscilla Power – wkrótce podbiją rynek „zielonej energii”.

 

Ekologiczna energia z fal

Pływające turbiny o nazwie Triton-C-WEC – innowacyjna technologia pozyskująca energię z ruchu fal – zostanie wkrótce przetestowana na wodach u wybrzeży Hawajów. Turbina zaprojektowana przez firmę Oscilla Power składa się z pływaka powierzchniowego, który jest połączony za pomocą trzech elastycznych cięgien z asymetryczną pionowo płytą falującą w kształcie pierścienia. Ta konstrukcja umożliwia zbieranie energii z fal oceanicznych, które zachodzą w następujących rodzajach ruchu z prądem, m.in.: falowania, kołysania, nachylenia i odchylenia.

Jeszcze więcej energii

Twórcy projektu zapewniają, że taki zakres ruchu pozwoli uzyskać jeszcze więcej energii niż w przypadku standardowej turbiny oceanicznej – docelowo 100 kW. W planach jest, aby Triton-C mógł dostarczać energię również do budynków wielkopowierzchniowych, a nawet całych osiedli mieszkalnych, oddalonych od centrum. Wówczas produkcja energii mogłaby wynosić nawet do 1MW.

Wkrótce rozpoczną się testy

Póki co, w wersji testowej u wybrzeży Hawajów Triton-C będzie generował ok. 30 kW, czyli wystarczająco, aby zapewnić prąd 25 gospodarstwom domowym. Potencjał energetyczny został dostrzeżony przez władze Waszyngtonu – ów stan częściowo sfinansował badania nad Triton-C. Gubernator Jay Inslee z Waszyngtonu wyjaśnił to następująco:

Wprowadzenie na rynek Triton-C jest imponującym odzwierciedleniem innowacji w zakresie czystej energii wspieranych przez Fundusz Czystej Energii naszego stanu.

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: F7dobry

 

 

 

Dodaj komentarz