fbpx

Świetna akcja młodych Francuzów. Czyszczą kraj z niedopałków, efekty publikują na Twitterze

Jakiś czas temu media społecznościowe obiegło zdjęcie ptaka, karmiącego pisklę niedopałkiem papierosa. Intencją młodych francuzów jest doprowadzenie do sytuacji, by sfotografowanie podobnego widoku w przyszłości było niemożliwe. Dodatkowo uczestnicy akcji zachęcają do ponownego użycia jednorazowych, plastikowych butelek.

Hasztagu #FillTheBottle użyła po raz pierwszy w mediach społecznościowych 18-letnia Amel Tahla. Uczennica z podparyskiego Chelles bierze ze sobą na spacery zużytą, plastikową butelkę, do której wrzuca niedopałki papierosów zalegające na trawnikach i chodnikach jej miasta. Pomysł wyszedł od jej znajomego, Jasona Prince’a. To on jako pierwszy wypełnił odpadkami butelkę, której zdjęcie wrzucił później na Twittera. Amel podała wpis dalej – już z hashtagiem, który zdobywa coraz większą popularność.

– Zaczęłam od mojej okolicy. Razem z moim rodzeństwem, podczas 40-minutowego spaceru, udało mi się wypełnić cztery butelki i worek na śmieci. – powiedziała Amel lokalnej gazecie La Marne.

Nastolatka szybko znalazła naśladowców. Początkowo do akcji #FillTheBottle dołączyli mieszkańcy Paryża. W tej chwili niedopałki trafiają do butelek również poza granicami Francji. Na Twitterze widać zdjęcia z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Szwajcarii. Niedopałki nadal zbiera również Jason. Ostatnio pochwalił się rekordem – zapełnił butelkę  w niecałe 20 minut nie oddalając się nawet o 50 metrów od domu.

Na chwilę obecną, wpisów z chwytliwym hashtagiem jest już ponad 100 tysięcy.

 

 

 

Kolejne zdjęcia pojawiają się co kilka minut. Na akcję zwróciła także uwagę francuska firma MéGo, zajmująca się przetwarzaniem odpadów. Dzięki temu z zebranych przez Amel i jej naśladowców papierosowych filtrów wykonywane będą przedmioty codziennego użytku.

Filtry papierosowe, rzucane bezmyślnie na chodniki czy do kratek kanalizacyjnych, mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska. Do ich produkcji używa się tworzywa sztucznego będącego pochodną celulozy. Okres jego rozkładu wynosi od 18 miesięcy do nawet ośmiu lat. Badania brytyjskiej organizacji Keep Britain Tidy wykazały, że w niedopałkach mogą znajdować się toksyczne substancje, takie jak arsen i ołów.

Z niedopałkami chcą poradzić sobie również Niemcy. Jeden z mieszkańców Berlina, Stephan von Orlow, zaproponował, by do każdej paczki papierosów dodawany był pojemnik na popiół. Po jego wypełnieniu miałby on być zwracany do sklepu. Kaucja za pojemnik wynosiłaby cztery euro. Petycję w tej sprawie podpisało już powyżej 50 tysięcy internautów.

Fot. TT/@HEponine

Dodaj komentarz