fbpx

Pierwszy raz w historii pacjent otrzymał krew wyhodowaną w laboratorium

Po raz pierwszy w historii czerwone krwinki wyhodowane w laboratorium zostały przetoczone innej osobie. Dokonali tego naukowcy z University of Bristol, którzy wpierw wyhodowali komórki krwi z komórek macierzystych dawców. Jeśli to rozwiązanie będzie skuteczne, może oznaczać rewolucję w leczeniu wielu zaburzeń krwi.

 

To była pierwsza taka transfuzja, która jest częścią randomizowanego badania klinicznego pod nazwą RESTORE. Brytyjscy naukowcy przetoczyli innej osobie czerwone krwinki, które wcześniej wyhodowali w laboratorium.

Eksperci podkreślają, że jeśli wyprodukowane czerwone krwinki będą żyć dłużej w organizmie człowieka, to pacjenci, którzy regularnie wymagają transfuzji, nie będą potrzebować tak częstych przetoczeń. To z kolei wpłynęłoby na zmniejszenie poważnych powikłań wiążących się z transfuzją krwi, do których należy np. przeładowanie krwi żelazem.

Jeśli nowe rozwiązanie okaże się bezpieczne i skuteczne, może to być rewolucja w leczeniu chorych z zaburzeniami krwi. Nadal dla wielu z nich, znalezienie wystarczającej ilości dobrze dopasowanej krwi od dawców, jest stosunkowo trudne. A

Jak dotąd transfuzję wyhodowanych komórek krwi przeprowadzono dwóm osobom. Oba przypadki są ściśle monitorowane. Nie zgłoszono żadnych niepożądanych skutków ubocznych. Uczestnicy są cali i zdrowi, a ich tożsamość nie jest ujawniona ze względu na dobro badania. Dawcy krwi, z której naukowcy wyodrębnili komórki macierzyste potrzebne do wyhodowania czerwonych krwinek, pochodzili z bazy dawców NHSBT. Ilość komórek wyhodowanych w laboratorium jest różna, ale wynosi od 5 do 10 ml, czyli ok. jedną do dwóch łyżeczek.

Dyrektor oddziału NIHR ds. krwi i przeszczepów prof. Ashley Toe podkreśla: “Ta wymagająca i ekscytująca próba jest ogromnym krokiem w kierunku wytwarzania krwi z komórek macierzystych. Jest to pierwszy przypadek przetoczenia krwi wyhodowanej w laboratorium. Jesteśmy podekscytowani, widząc, jak dobrze komórki radzą sobie po zakończeniu badania klinicznego”.

 

Źródło: poradnikzdrowie.pl

 

Dodaj komentarz