fbpx

Uratowano osłabionego bielika

1

29 stycznia 2015 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie przejęli osłabionego bielika zwyczajnego z terenu Gospodarstwa Rybackiego Grądy w gminie Nowa Dęba. Informację na temat kiepskiej kondycji ptaka oraz udzielonej pomocy przekazali pracownicy Gospodarstwa.

Bielik został przetransportowany do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu, gdzie udzielono mu pomocy.

Według oceny lekarza weterynarii to młody osobnik, u którego jeszcze trudno określić płeć. Osłabienie ptaka jest wynikiem zatrucia organizmu, którego skutkiem jest uszkodzona wątroba. Jej stan wskazuje na długotrwały proces pobierania zatrutego pokarmu.

Rokowania dotycz ace powrotu do zdrowia bielika są bardzo ostrożne. W chwili obecnej leczone są nerki zwierzęcia, podawana jest kroplówka – czeka go długa rehabilitacja.

W ubiegłym roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie sfinansowała leczenie i rehabilitację zwierząt prawnie chronionych w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu w kwocie 32 tys. zł, z czego 20 tys. stanowiło dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W roku bieżącym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wystąpił z wnioskiem o dofinansowanie leczenia i rehabilitacji zwierząt chronionych do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na kwotę 28 tys. zł. Łącznie Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie planuje przeznaczyć w 2015 r. na ten cel 40 tys. zł.

Źródło: gdos.gov.pl

Dodaj komentarz