fbpx

Rdzenni mieszkańcy Ekwadoru udaremniają w sądzie poszukiwania ropy

.

Rdzenni mieszkańcy Ekwadoru zapobiegli odwiertom naftowym w Amazonii, na terenach zamieszkiwanych przez ich plemię. Po dwutygodniowych negocjacjach, w piątek w mieście Puyo sąd przychylił się do prośby ze strony ludu Waorani o zaprzestanie procedury przetargowej dla firm poszukujących ropy w prowincji Pastaza.

Rząd Ekwadoru przeznaczył wcześniej obszar około 180 000 hektarów na odwierty. Zgodnie z orzeczeniem sądu, teren ten zgodnie z konstytucją podlega specjalnej ochronie. Rdzenne grupy mają „niezbywalne, nieodstępne i niepodzielne” prawo do posiadania terenów swojego pochodzenia. Zasoby naturalne należą wprawdzie do państwa, jednak plany dotyczące ewentualnego wykorzystania zasobów muszą być najpierw omówione z grupami tubylczymi. 

Rząd osiągnął porozumienie z Waorani w sprawie poszukiwania ropy w 2012 roku. Przedstawiciele grupy oświadczyli jednak, że zostali oszukani. Sąd nakazał teraz nowe rozmowy w celu wdrożenia wymogów Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka w San Jose (Kostaryka).

Prawniczka grupy Waorani, Lina Maria Espinosa, z zadowoleniem przyjęła decyzję sądu, uznając ją za „ważny precedens” dla Amazonii. Do grupy Waorani należy około 4800 osób mieszkających w różnych prowincjach Amazonii.

 

Źródło: diepresse.com

Dodaj komentarz