fbpx

Polscy żeglarze dokonali historycznego wyczynu. Okrążyli Antarktydę w jednym rejsie

Tak blisko najzimniejszego kontynentu Ziemi nie opłynął jeszcze nikt. Nikt, poza Polakami na jachcie Katharsis 2. Żeglarze zakończyli rekordowy rejs w Hobart. Za nimi niemal szesnaście tysięcy mil morskich i ponad trzy miesiące na morzu.

Załoga jachtu opłynęła Antarktydę, nie zatrzymując się przy tym ani razu. Polacy płynęli dokładnie przez 72 dni, 5 godzin, 33 minuty i 44 sekundy.

Zrobiliśmy to! 20 marca 2018 roku o godzinie 13:44 i 48 sek. czasu uniwersalnego UTC (14:44 i 48 sek. czasu polskiego) okrążyliśmy kontynent Antarktydy, zamykając pętlę na pozycji: 62 stopnie 00.28′ szerokości geograficznej południowej i 064 stopni 53,66′ długości geograficznej wschodniej. Wykonanie przez Katharsis II pełnej pętli po wodach Antarktyki – i przecięcie swojego śladu na morzu zajęło 72 dni 5 godzin i 33 minut 44 sek., żeglując cały czas – non-stop i na południe od 62 stopnia szerokości geograficznej południowej – donosili szczęśliwi marynarze na Facebooku.

Jak podkreślają zgodnie uczestnicy rejsu, najtrudniejszą kwestią było omijanie lodu przy słabej widoczności oraz walka z kiepskimi warunkami pogodowymi, w tym z kiepskim wiatrem, który przez prawie połowę czasu wiał przeciwnie do kierunku żeglugi. Pomimo sztormów i niedogodności, załoga spełniła jednak swoje cele i po pokonaniu kolejnych 3 tys. mil zawinie do portu w Hobart w Australii. Miejscem startu był Kapsztad w Republice Południowej Afryki.

 

 

Czytaj więcej na: wprost.pl

Dodaj komentarz