fbpx

Po co nam neurotensyna? Ta wiedza zmieni sposób leczenia depresji

Neurotensyna – oligopeptyd pełniący rolę neuroprzekaźnika w mózgu może pomóc w tworzeniu pozytywnych lub negatywnych emocji wskutek konkretnego wspomnienia. Ta wiedza może być przełomowa w leczeniu osób z depresją.

Wspomnienia a emocja

Zwierzęta, podobnie jak ludzie reagują na konkretne wspomnienia w sposób emocjonalny. Odpowiadają za to różne grupy neuronów w podstawno-bocznym ciele migdałowatym. W eksperymencie przeprowadzonym przez naukowców z Salk Institute for Biological Studies w Kalifornii myszy zostały wyszkolone w taki sposób, aby kojarzyły konkretny ton muzyczny ze słodką przekąską, a inny z porażeniem prądem. W ten sposób sprawdzono jak powstają dobre i złe wspomnienia.

W kolejnym eksperymencie gryzonie poznały trzy tony muzyczne – jeden kojarzony ze słodkościami, drugi z prądem oraz trzeci neutralny, który nie wiązał się z żadnym konkretnym bodźcem. Następnie badacze zmodyfikowali DNA jednej grupie gryzoni – usunęli gen wytwarzający neurotensynę – substancję w mózgu, która łączy wspomnienia z konkretnymi emocjami.

Neurotensyna i pamięć

Jak się okazało, te myszy, które nie produkowały neuroprzekaźnika przestały szukać nagród lub robiły to znacznie wolniej niż pozostałe grupy. Co ciekawe, silniej za to reagowały na negatywne wspomnienie porażenia prądem. Zdaniem autorki badania – Hao Li z Salk Institute for Biological Studies w Kalifornii – wiedza to może być pomocna w przypadku osób zmagających się problemami natury mentalnej.

Jeśli potrafimy manipulować neurotensyną, możemy próbować zmienić tę równowagę i pomóc ludziom borykającym się z lękami lub depresją, które są napędzane negatywnymi emocjami – wyjaśniła badaczka.

Najnowsze badanie udowadnia, że przy niewielkiej manipulacji cząsteczką, zwierzęta tracą (luz zyskują) dostęp do pozytywnej emocji związanej z konkretnym doświadczeniem. Może to być ważne z punktu widzenia leczenia osób cierpiących na syndrom stresu pourazowego, zaburzeń lękowych, depresji i uzależnień. Dalsze badania z udziałem ludzi pokażą, czy manipulacja neurotensyną przyniesie podobne rezultaty jak w opisanym eksperymencie.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: national-geographic.pl

 

Dodaj komentarz