fbpx

Już nie ma wątpliwości. Mieszkańcy miast przesiadają się na rowery!

Najnowsze dane świadczą o tym, że Polacy coraz chętniej wybierają rower jako środek transportu. To świetna wiadomość! Wybór dwóch kółek, zamiast czterech, jest dobry dla naszego zdrowia oraz planety, poprawia także jakość życia w dużych miastach.

Stolica polskich rowerzystów

W Warszawie od 2014 roku prowadzone są kompleksowe badania ruchu drogowego, w tym także aktywność rowerzystów. Najnowsze statystyki, udostępnione przez warszawski Zarząd Dróg Miejskich, są imponujące. Odnotowano, że w godzinach porannego szczytu liczba rowerzystów wzrosła aż o 58% – w stosunku do roku 2020 – oraz o 37%, biorąc pod uwagę dane za rok 2021. Warszawiacy więc coraz chętniej wybierają rower jako środek transportu podczas codziennych podróży do pracy albo szkoły. Potwierdza to również mniejsze natężenie ruchu w weekendy.

Nawet zakładając, że wzrost ten jest związany z powrotem do pracy stacjonarnej czy zwiększoną aktywnością fizyczną po okresie pandemii, trend wciąż jest wyraźny. W porównaniu do 2019 roku, czyli okresu sprzed lockdownów, w godzinach porannych na warszawskich ulicach jest o 30% więcej rowerzystów. W popołudniowym szczycie jest to natomiast 20%.

Nie tylko Warszawa rowerami stoi! Tak też jest choćby we Wrocławiu. Z wyników pomiarów ruchu drogowego wynika, że mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska również coraz chętniej wybierają dwa kółka zamiast czterech. Odnotowano, że w 2022 roku, w porównaniu do roku 2018, ruch rowerowy zwiększył się o 17%.

Dlaczego pokochaliśmy rowery?

Potencjalnych przyczyn jest ogrom. Przede wszystkim wydaje się, że to efekt boomu rowerowego, jaki miał miejsce w okresie pandemii. Wiele osób zaczęło wybierać jednoślad zamiast komunikacji miejskiej. Przejażdżka stała się także dobrym pretekstem do wyjścia z domu. Jedni w dwóch kółkach zakochali się po raz pierwszy, a inni odkryli je na nowo.

Z drugiej strony wiele w tym zasługi miast, w których rozbudowywane są sieci dróg rowerowych, a korzystanie z nich promowane jest, całkiem słusznie, jako dobre zarówno dla zdrowia, jak i klimatu.

Dbajmy o bezpieczeństwo

Niestety z tymi pozytywnymi statystykami wiąże się też zwiększona liczba wypadków z udziałem rowerzystów. Ich przeważająca cześć ma miejsce w obszarze zabudowanym. Dlatego przed wyruszeniem w trasę, nawet tę krótką, należy pomyśleć o swoim bezpieczeństwie.

Rower powinien mieć oświetlenie przednie i tylne, a także dzwonek, aby móc sygnalizować innym uczestnikom ruchu swoją obecność na drodze. Przepisy mówią też o wyposażeniu w co najmniej jeden sprawny hamulec. Poza tym niezbędna jest odzież z odblaskowymi elementami, która z daleka będzie widoczna dla kierowców samochodów.

Przed przesiadką na rower warto się więc do niej dobrze przygotować. Poza odpowiednim sprzętem przyda się porządny przegląd roweru. Dodatkowo warto również skorzystać z profesjonalnej usługi bike fittingu, która pomoże dopasować rower do jego właściciela. Warto znaleźć stacjonarny sklep rowerowy, który oferuje wszystkie wyżej wymienione usługi, aby nie tracić czasu i w przyjemny sposób spędzić czas, czekając na rozpoczęcie sezonu.

One thought on “Już nie ma wątpliwości. Mieszkańcy miast przesiadają się na rowery!

  • 18 marca 2023 at 10:04
    Permalink

    A czy drogiej redakcji nie wydaje się, że przesiadanie na rowery jest spowodowane postępującym ubożeniem społeczeństwa spowowanym nieodpowiedzialną polityką 459 posłów?

    Reply

Dodaj komentarz