fbpx

Stymulacja elektryczna pomaga uprawom jęczmienia

Metoda stymulacji elektrycznej opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Linköping pozwala na znacznie szybsze wzrosty hydroponicznie uprawianego jęczmienia – aż o 50%. Badacze uważają, że może to być jedno z rozwiązań problemów żywieniowych współczesnego świata.

Opisana w „Proceedings of the National Academy of Sciences” metoda może odgrywać kluczową rolę w przyszłych uprawach roślin, zwłaszcza w kontekście rosnącej populacji świata i zmian klimatycznych. Prof. Eleni Stavrinidou, jedna z autorek publikacji, podkreśla, że konwencjonalne metody upraw nie będą w stanie sprostać przyszłym wyzwaniom żywieniowym, ale hydroponika oferuje rozwiązanie, umożliwiając uprawę roślin w kontrolowanych warunkach miejskich.

Uprawy hydroponiczne eliminują konieczność stosowania gleby, zastępując ją krążącą w zamkniętym obiegu wodą z dodatkami odżywczymi. Oszczędność wody i optymalizacja dostarczania składników odżywczych to tylko niektóre z zalet tej metody. Ponadto możliwość pionowego ustawienia upraw sprawia, że zajmują one mniej miejsca, co jest już wykorzystywane przy uprawie sałaty, warzyw czy ziół.

Naukowcy z Linköping stworzyli specjalne podłoże przewodzące prąd, w którym umieszczono kiełki jęczmienia. Część z nich była poddana działaniu prądu, co skutkowało ich znacznie szybszym wzrostem – o połowę większym w porównaniu z kiełkami niepoddanymi stymulacji elektrycznej, i to przy użyciu niewielkiego napięcia.

Prof. Stavrinidou wskazuje, że choć dokładne mechanizmy biologiczne stojące za tym zjawiskiem nie są jeszcze znane, obserwowano efektywniejsze przetwarzanie azotu przez rośliny. Niewyjaśnione pozostaje, jak prąd wpływa na ten proces.

Innowacyjne podłoże hydroponiczne opracowane przez zespół ma jeszcze jedną istotną zaletę. Zamiast stosowania trudno biodegradowalnej i kosztownej wełny mineralnej, wykorzystano szeroko dostępną celulozę, biopolimer przyjazny dla środowiska.

Źródło: pnas.org

Dodaj komentarz