fbpx

Żona pułkownika Józefa Brudnickiego przekazała Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie unikalny eksponat

Żona pułkownika Józefa Brudnickiego przekazała do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie lotniskową flagę Polskich Sił Powietrznych (Polish Air Force) używaną w Wielkiej Brytanii w okresie II wojny światowej. Jak podkreślają przedstawiciele instytucji, to egzemplarz o randze unikatowej na skalę światową.

O darowiźnie przekazanej przez Alinę Brudnicką poinformował w poniedziałek dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, Tomasz Kosecki.

Flaga ma wymiary 350 na 170 cm i przypuszczalnie stanowi jedyny tak duży zachowany okaz tego rodzaju. – Obecnie znanych jest kilka flag tego typu, głównie w placówkach muzealnych w Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Flagi te są zazwyczaj zbliżonych wymiarów, ale nieprzekraczających 150 centymetrów długości – podkreślił dyrektor muzeum.

Pozyskany artefakt składa się z dwóch zszytych pasów tkaniny: białego i czerwonego. Został zakończony charakterystycznym „jaskółczym ogonem”. Na górnym, białym segmencie, przy drzewcu, namalowano odręcznie szachownicę lotniczą oraz narodowe godło.

Według ekspertów MLP zarówno materiał, jak i sposób wykonania nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do autentyczności znaleziska. – Znanych jest kilka fotografii historycznych ukazujących tego typu flagi tak dużych rozmiarów. Flaga posiada też liczne cerowania oraz ślady użytkowania – zwrócił uwagę Kosecki.

Muzeum na terenie jednego z najstarszych lotnisk w Europie

Do Polski pamiątka dotarła wraz z pułkownikiem Józefem Brudnickim z Wielkiej Brytanii z okazji 35. Zjazdu Lotników Polskich, który odbył się w Londynie we wrześniu 1995 roku. Do krakowskiego muzeum przekazała ją Alina Brudnicka, wdowa po pułkowniku, która już wcześniej ofiarowała tej instytucji pamiątki po swoim mężu, m.in. mundur wyjściowy, odznaczenia, medale, dokumenty oraz przyrządy nawigacyjne.

Założone w 1963 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego gromadzi i prezentuje lotnicze dziedzictwo Polski i świata. Jest jednym z największych tego typu ośrodków w Europie. W zbiorach znajduje się ponad 200 samolotów, szybowców i śmigłowców, ponad 140 silników lotniczych oraz wyrzutnie rakiet. Muzeum posiada także bogatą bibliotekę, liczącą ponad 20 tysięcy fotografii, oraz zbiór orderów i odznaczeń, przekraczający dwa tysiące eksponatów.

Krakowska placówka mieści się w miejscu o wyjątkowej wartości historycznej – na dawnym lotnisku wojskowym Rakowice-Czyżyny, jednym z najstarszych portów lotniczych w Europie. Już w 1892 roku stacjonowały tam austro-węgierskie balony obserwacyjne, a po odzyskaniu terenu w 1918 roku powstała pierwsza baza lotnicza niepodległej Polski. Po zniszczeniach II wojny światowej lotnisko odbudowano, a funkcjonowało ono do 1963 roku.

Dodaj komentarz