fbpx

Pierwszy na świecie „Dom Jutra” powstał w Szczecinie

Projekt IKEA to ogólnodostępne miejsce, które znajduje się w jednej ze starych, szczecińskich kamienic. Można zażyć tam relaksu w promieniach terapeutycznej lamy, a przede wszystkim podejrzeć nieco ekologicznych innowacji, które z pewnością znajdą zastosowanie w życiu codziennym ludzi przyszłości.

250- metrowy obiekt umiejscowiony przy Placu Odrodzenia w Szczecinie, jest dostępny dla „zwiedzających” od 18 czerwca 2020 roku. Sam zamysł jest częścią kampanii związanej z przyszłorocznym otwarciem jednego ze sklepów IKEA, właśnie w tym mieście.

„Dom Jutra” zaprojektowały: Justyna Puchalska, Paulina Grabowska i Joanna Jurga. Zdolne Polki zadbały o to, aby przedstawione w tym miejscu rozwiązania, mogły zostać wdrożone także na znacznie mniejszych powierzchniach. Zabytkowa kamienica ma 120 lat. Projektantki pragnęły zachować dusze tego miejsca. Dlatego w „Domu Jutra” nowoczesność łączy się z pamiętającymi zeszłe stulecie parkietami i odrapanymi surowymi ścianami. Oprócz wydobycia historii artystki chciały pozostać blisko ludzi i chyba im się to udało- przecież mało kto z nas mieszka w domu żywcem wyjętym z katalogu.

Wszystkie użyte przy tworzeniu konceptu materiały są ekologiczne. Oddychające farby, lite drewno, sklejka pozbawiona szkodliwych substancji oraz szkło i plastik pochodzące w 100% z recyklingu- to wszystko tworzy ciepłe i stylowe wnętrze „Domu Jutra”. Każde pomieszczenie udekorowane jest mnóstwem różnych roślin, które oprócz funkcji ozdobnych poprawiać mają stan powietrza w mieszkaniu oraz samopoczucie gości.

Własne słońce i domowa farma- tak będzie wyglądać przyszłość

Cyrkulacja żywności, wody i odpadów to główne hasło przyświecające idei tego miejsca. Metabolizm domu polega na tym, ze szczątki i pozostałości czynności dnia codziennego wykorzystywane są w innym celu, w kolejnym pomieszczeniu. A to nie wszystko. Dom autorstwa projektantek IKEA wyposażony jest w domową farmę- serce wnętrza i najważniejszy element ekologicznej działalności jego hipotetycznych mieszkańców. Dzięki technikom m.in. aquaponiki hydroponiki i aeroponiki, bez zastosowania ziemi w kamienicy można hodować pomidory, paprykę, zioła ziemniaki, a nawet grzyby, o owocach nie wspominając.

  • „Gdyby ktoś zrobił sobie taką farmę u siebie w domu, to byłby w stanie zapewnić sobie ponad połowę dziennego zapotrzebowania na kalorie i energię”- mówiła Paulina Grabowska, na której barki spadła odpowiedzialność za stworzenie domowej farmy i instalacji terapii światłem.

Pozyskane za sprawą domowej hodowli pożywienie trafia do otwartej kuchnio-jadalni. Tam uczestnicy warsztatów mogą cieszyć się smakiem i aromatem oraz czasem spędzonym przy wspólnym przygotowywaniu posiłków. Resztki z kulinarnych popisów gości „Domu Jutra” posegregowane trafiają do specjalnie wkomponowanych we wnętrze pomieszczenia kubłów. Odpady Bio gromadzone są w estetycznych kompostownikach- tam stają się naturalnym nawozem dla kolejnego pokolenia roślin karmiących przybyszów.

W domu znajduje się także strefa relaksu. Wszystko za sprawą instalacji świetlnej imitującej promienie słoneczne. Sesja terapeutyczna w tym miejscu poprawia nastrój, podnosi zdolność koncentracji oraz działa kojąco na układ nerwowy. Sztuczne światło słoneczne zastosowane w jednym z wnętrz mieszkania stymuluje produkcję witaminy D3 w organizmie.

IKEA- z miłością do środowiska, z sercem do ludzi

Wszystkie metody i techniki wdrożyć można we własnym domu z pomocą sprzętów i gadżetów znajdujących się w asortymencie IKEA. Instrukcje i porady odnośnie aranżacji oraz unowocześniania mieszkania czekają na mieszkańców szczecina i przyjezdnych na miejscu. Oprócz tego w obiekcie organizowane są warsztaty kulinarne. Personel „Domu Jutra” daje także lekcje z naprawiania i nadawania sprzętom domowego użytku nowego życia lub kolejnego przeznaczenia. Osoby, które nie będą miały okazji postawić tam nogi osobiście, wszelkie porady odnaleźć mogą w sieci.

IKEA od jakiegoś czasu stara się wyjść do swoich klientów i nieco zmienić charakter  swoich punktów sprzedażowych. Coraz częściej powstają mniejsze obiekty handlowe w centrach miast. Dzięki temu chcąc zrobić zakupy w IKEA nie trzeba już ruszać do położonego na peryferiach miasta punktu. Inicjatywa w jednej ze szczecińskich kamienic ma trwać rok, czyli do momentu otwarcia stacjonarnego sklepu sieci w tym mieście. Pracownicy chcą jednak, aby po „Domu Jutra” pozostała w sercach i umysłach mieszkańców jakaś pamiątka. Inicjatywa ma zatem aktywizować mieszkańców, władze miasta oraz lokalnych przedsiębiorców do wspólnego poszukiwania problemów i ich ekologicznych rozwiązań. Z pomocą ekspertów IKEA powstać ma plan finasowania i wdrażania innowacji mających na celu poprawę komfortu życia mieszkańców miasta.

 

Opracowanie: Kasia Maj

Źródło: noizz.pl

Foto: materiały promocyjne IKEA

 

 

 

 

Dodaj komentarz