fbpx

Nowe badania z udziałem wit.C. Badacze twierdzą, że może wpływać na rozwój płodu

Wit. C może wpływać na prawidłowy rozwój ludzkiego płodu. Taką tezę wysunęli badacze z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Choć ich eksperyment był przeprowadzony tylko na myszach, to wyniki każą przypuszczać, że podobna zależność zachodzi również u ludzi.

 

Wśród ssaków tylko małpy i ludzie nie są w stanie syntetyzywać wit. C we własnym organizmie – możemy ją przyjmować z zewnątrz wraz z pokarmem. Badacze już jakiś czas temu odkryli, że jednym z białek zaangażowanych w regulowanie poziomu tej ważnej wit. w naszym organizmie jest białko o nazwie Slc23a1, choć jego dokładna rola nie została jeszcze sprawdzona w testach in vivo.

Rola białka intrygowała badaczy przez lata. Na podstawie ostatnich eksperymentów przeprowadzonych na myszach badacze z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases zauważyli, że ów białko odpowiada za regulację wchłaniania wit. C przez nerki oraz umożliwia prawidłowy rozwoju zarodków u myszy.

Autorzy badań twierdzą, że rola  Slc23a1 w ludzkim organizmie może być analogicznie taka sama. Jednak, by ududowodnić tą śmiałą tezę potrzebne są dalsze badania – najlepiej z udziałem ludzi. Jeśli teza okaże się prawdą, będzie to ważny moment dla medycyny prenatalnej.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: medonet.pl

 

 

 

 

Dodaj komentarz