fbpx

Architektura przyszłości – okno na las i wspólna szklarnia

22 maja startuje Biennale Architektury w Wenecji, które zostało odwołane w zeszłym roku z powodu pandemii. Wystawcy wydarzenia próbowali przez ten czas znaleźć odpowiedź na pytanie – jak pandemia wpłynie na architekturę w przyszłości? Zdaniem duńskiej pracowni EFFEKT ludzie będą znów tworzyć ekologiczne kolektywy z dostępem do natury. Okno na las i wspólna szklarnia będą stanowiły priorytety w planowaniu wspólnej przestrzeni.

Architekci z duńskiej pracowni EFFEKT wpadli na pomysł stworzenia osiedla domków na terenie, który wcześniej służył pod uprawy. Pierwszym etapem ma być zalesienie i wprowadzenie różnorodności biologicznej na dawnej ziemi rolnej, kolejnym zaś zbudowanie ekologicznego osiedla, które zbliży do siebie ludzi o podobnej wrażliwości i wartościach. Projekt o nazwie „Naturbyen” obejmie kompleks z ponad 200 domami. Mieszkańcy będą mieć dostęp do wspólnego dziedzińca oraz prywatnego tarasu z wyjściem na las.

Staramy się sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na więcej mieszkań, jednocześnie przywracając naturalne siedliska w bliskim sąsiedztwie naszych miast oraz zwiększając bioróżnorodność i zalesianie, bo przecież drzewa z czasem zaczną pochłaniać nadmiar CO2 wyjaśnili architekci ze studia EFFEKT.

Naturbyen” zostało stworzone we współpracy z miastem Middelfart. Ich wspólnym celem jest zwiększenie zalesienia w Dani o 20 proc. do roku 2100. Sadzenie drzewek na glebie rolnej stworzy optymalny mikroklimat, który ułatwi wzrost. Następnie drzewa będą stopniowo przerzedzane, by wprowadzić nowe podwarstwy roślinności. Zdaniem ekspertów to skróci czas całkowitego zalesienia o kilkadziesiąt lat. Dodatkowym atutem projektu jest możliwość udziału w uprawie warzyw i owoców w specjalnych szklarniach. Dzięki temu „naturalna wioska” będzie mogła stać się samowystarczalna, a wspólna praca pomoże nawiązać lokalne więzi.

– Dzięki przemyśleniu sposobu użytkowania gruntów i koncepcji połączenia tego co prywatne i publiczne możemy zrobić miejsce dla większej różnorodności biologicznej tuż pod naszymi drzwiami dodają twórcy.

Pomysłodawcy projektu chcą, aby wioska była kulturowo i ekonomicznie zróżnicowana. Bardzo możliwe zatem, że oprócz domów na własność, dostępne będą również mieszkania i tereny pod wynajem. Domy w lesie staną w grupach po 15-25 jednostek wokół wspólnego dziedzińca, które będzie pełniło funkcję rekreacyjno-wypoczynkową.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: onet.pl

Dodaj komentarz