fbpx

Ekologiczne cegły z konopi. Wyglądają jak klocki LEGO

Innowacyjne cegły z konopnego betonu mogą zrewolucjonizować branżę budowlaną. Są lekkie, trwałe, odporne na wilgoć i dobrze izolują. Ich charakterystyczne wypustki sprawiają, że przypominają klocki LEGO.

Firma Just BioFiber z Kanady opracowała technologię produkcji cegieł z betonu konopnego, wapna i wody. Materiał może być wykorzystany do budowy domów i innych obiektów. Jak podkreśla kierownictwo firmy, nowy surowiec jest ekologiczny oraz praktyczny.

— Produkt jest zrównoważony, nie zawiera węgla i jest szybszy w użyciu niż materiały z betonu — powiedział serwisowi CBC dyrektor generalny firmy Just BioFiber, Terry Radford.

Beton konopny to materiał, który posiada rzadką w budownictwie zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla. Co oznacza, że posiada on nawet tzw. ujemny ślad węglowy. Materiał jest w stanie pochłonąć więcej dwutlenku węgla, niż zostało wyemitowane podczas jego produkcji.

Materiały budowlane z betonu konopnego mają niski współczynnik przewodnictwa cieplnego i duża zdolność do akumulacji termicznej. Wykonane z przypominającej olbrzymie klocki lego cegły mury nie przepuszczają temperatury z zewnątrz do środka i na odwrót. Takie ściany nie wymagają dodatkowej izolacji termicznej. Ponadto konopne tworzywo reguluje wilgotność wewnątrz pomieszczeń, więc wilgoć nie skrapla się na ścianach.

Radford wyjaśnia w rozmowie z CBC, że razem z zespołem opracowali proces produkcyjny, dzięki któremu bloki konopne mogą być gotowe w ciągu 4 dni. Zwraca też uwagę na fakt, że cena produktu jest niższa w porównaniu do tradycyjnych materiałów budowlanych. Konopne cegły zapowiadają się bardzo obiecująco i miejmy nadzieję, szybko trafią do Europy.

Źródło: justbiofiber.ca

Dodaj komentarz