fbpx

Inteligentniejsze niż sądzisz! To ich sposób na oszukanie wroga

Głowonogi należą do zwierząt, które posiadają wyjątkowe zdolności przystosowywania się do otaczających warunków. To pomaga im uchronić się przed potencjalnym niebezpieczeństwem. Japońscy naukowcy odkryli, że pewne kałamarnice potrafią nawet zmieniać barwę.

Pamiętacie oscarowy dokument „Czego nauczyła mnie ośmiornica”? (Pisaliśmy o nim TU) Ten poruszający film udowodnił milionom widzów na świecie, że głowonogi są nie tylko wysoce inteligentne, ale również posiadają emocje – potrafią ufać, przywiązywać się, a nawet być w żywym kontakcie. Nowa publikacja w „Scientific Reports” udowadnia, że zwierzęta te potrafią o wiele więcej.

Kałamarnice to zwierzęta nieagresywne – często więc stanowią łatwy łup dla większych drapieżników. Nic dziwnego, że na drodze ewolucji wykształciły szereg mechanizmów, które ratują im życie. Jednym z nich jest zdolność zmiany barwy – to cecha zaobserwowana u kałamarnic z gatunku Sepioteuthis lessoniana. Badacze z Japonii opisali, że przypadkowo odkryli kamuflaż na nagraniu filmowym. W sztucznym środowisku stworzonym na potrzeby kałamarnic S. lessoniana zaobserwowano, że zwierzęta przepływały z czystej powierzchni zbiornika w stronę zabrudzoną, brunatno-czarną, a tam kolor ich ciała przybierał barwę podłoża.

Ten efekt jest naprawdę zadziwiający. Wciąż jestem zaskoczony tym, że nikt wcześniej nie zauważył tej zdolności. To kolejny dowód na to, jak wciąż mało wiemy o tych cudownych stworzeniach – wyjaśnił Zdenek Lajbner, biolog z Instytutu Nauki i Technologii na japońskiej Okinawie.

Badacze nie sądzili, że odkryją podobną właściwość u kałamarnic z gatunku S. lessoniana, choć już wcześniej podobne cechy były widziane u głowonogów takich jak Doryteuthis pealeii czy Onychoteuthis banksii. Za ten niezwykły kamuflaż odpowiadają chromatofory, czyli struktury zawierające komórki pigmentowe umożliwiające zmianę koloru ciała. Dzięki temu zwierzęta mogą bezpiecznie zamieszkiwać rafy koralowe i w razie zagrożenia stać się niewidocznymi dla większych drapieżników. Badacze nie są jednak skłonni do wysuwania daleko idących wniosków – ich obserwacje opierają się wyłącznie na nagraniach z laboratorium. Nie ma pewności, że kałamarnice przejawiają podobne właściwości w środowisku naturalnym.

Jeżeli dla tych kałamarnic ma tak duże znaczenie rodzaj podłoża, aby dokonać zmiany ubarwienia, może to oznaczać, że wzrost lub spadek ich populacji ma dużo większy związek ze stanem raf koralowych – podsumował Ryuta Nakajima, naukowiec z Okinawy, który zajmuje się życiem głowonogów.

Zdaniem japońskich badaczy odkrycie rzuca nowe światło na temat ewolucji kamuflażu. Pokazuje też, jak niewiele wciąż wiemy o życiu w oceanach. Być może kolejnym etapem badań będzie zanurkowanie w wodach Karaibów i potwierdzenie nowej tezy o zdolności do adaptacji środowiskowej.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło:  National Geographic

One thought on “Inteligentniejsze niż sądzisz! To ich sposób na oszukanie wroga

Dodaj komentarz